Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Na čem právě dělám > Končíme s blokováním, rozjíždíme moderované diskuze!

Končíme s blokováním, rozjíždíme moderované diskuze!

2.5.2009 | Karel Kilián

Startuje patrně nejpřevratnější novinka na našem blogu! Neblokujeme žádné IP adresy a moderujeme diskuze!

Vážení čtenáři,

mít úspěšný blog s diskuzemi pod články znamená, že dříve nebo později se objeví někdo, kdo v těch diskuzích začne dělat, slušně řečeno, "binec." Zbavit se takového člověka, který využívá cizí prostředky (tj. prostředky našeho serveru, databáze, …) k osobním útokům a výlevům, není jednoduché. Můžete například, jak jsme to dělali my, začít blokovat IP adresy, z nichž píše. To je ale sisyfovská práce, protože dnes jsou k dispozici tisíce tzv. "anonymizérů," díky nimž může uživatel měnit IP adresu třeba každou minutu. Blokovat pak jednu po druhé je zdlouhavé, zablokování celé sítě má zase tu nevýhodu, že zablokujete i případné slušné čtenáře, kteří měli tu smůlu, že sdílejí síť s "narušitelem." Mazání konkrétních příspěvků je taktéž nekončícím bojem, kdy smažete jeden příspěvek a afektovaný čtenář, rozčílený tím, že jste si toto dovolili na svém blogu, napíše během té chvíle další dva.

Proto jsme se rozhodli ke změně. V první řadě rušíme blokování všech dosud zablokovaných IP adres.

Samozřejmě bylo nezbytné udělat opatření, zamezující publikaci nežádoucích výlevů. Jako nejjednodušší se jevilo moderování diskuzí. To v praxi funguje tak, že příspěvek se v diskuzi objeví až poté, co je schválen moderátorem (administrátorem) webu. My jsme se rozhodli jít o kus dále a dnešním dnem zavádíme tzv. částečně moderované diskuze.

V praxi to funguje tak, že pokud nějaký uživatel získá tzv. "důvěru" (tj. je zařazen na tzv. "white-list"), jsou mu další příspěvky schvalovány automaticky, tedy bez čekání na administrátora. Důvěryhodnost vážeme na nick, pod kterým uživatel píše a jeho IP adresu. Výhodu tedy mají ti, kdož mají pevnou IP adresu (typicky pro firemní připojení, školní a kolejní sítě, ale i některá domácí připojení), neboť po schválení jejich důvěryhodnosti se jejich příspěvky objeví v diskuzi hned poté, co je odešlou.

Pokud máte IP adresu dynamickou, platí vztah důvěry až do té doby, než vám ji poskytovatel změní. Při změně IP je s příspěvkem opět zacházeno, jako kdyby jej napsal neověřený uživatel.

V okamžiku spuštění má režim důvěry nastaveno 87 IP adres a s nimi související nicky, jež za poslední tři týdny alespoň jednou navštívily náš blog. V případě, že jste stálými přispěvateli a ještě nejste na seznamu, je pravděpodobné, že budete brzy zařazeni mezi důvěryhodné.

Opakem je seznam IP adres, z nichž nebudou příspěvky ani zařazeny ke schválení (tzv. "black-list"). Z těchto IP není možné do diskuze přispívat a je pravděpodobné, že zejména u nežádoucích uživatelů, kteří se pokusí opakovaně zaslat příspěvek, dojde k tomuto způsobu zablokování.

Jak to tedy funguje?

 • Nový, nebo nepravidelný uživatel – příspěvek bude zařazen ke schválení. Do okamžiku, kdy bude potvrzen administrátorem, bude v diskuzi označen jako čekající na schválení. Teprve když administrátor příspěvek schválí, bude jeho text zobrazen čtenářům.
 • Stálý uživatel, nenacházející se na "white-listu" – příspěvek bude zařazen ke schválení a v diskuzi bude takto označen. Text příspěvku bude zobrazen čtenářům až po schválení administrátorem. Pokud jsou s uživatelem dlouhodobě dobré zkušenosti, bude zařazen na "white-list."
 • Stálý uživatel na "white-listu" - příspěvek bude vystaven v diskuzi ihned poté, co jej uživatel odešle. Neprochází tedy schvalováním administrátorem. V případě změny IP adresy bude ale s příspěvkem naloženo stejně, jako by uživatel na "white-listu" nebyl, pravděpodobně ale bude následně na "white-list" zařazen.
 • Uživatel na "black-listu" – po odeslání bude uživatel informován, že jeho příspěvek nebude zařazen ke schválení. Text příspěvku bude systémem zahozen.

Důvodem k neschválení příspěvku není nesouhlas s autorem článku – naopak: opozici vítáme, pokud oponuje v mezích slušnosti. Neschvalovat budeme jen výjimečně a to v případech, kdy příspěvek bude obsahovat vulgarity, osobní útoky, reklamní sdělení, nebo pokud je s uživatelem z minulosti negativní zkušenost.

Věříme, že tento systém přispěje ke kultivaci diskuzí a také ke snížení času, stráveného dosud opakovaným blokováním "nežádoucích" IP adres.

Na závěr bych chtěl poděkovat mé manželce za testování a trpělivost, čtenářům za pochopení a speciálně pak Lone Starovi za to, že jsme díky němu museli tohle zavést a náš redakční systém tak dostal novou užitečnou funkci.

Přidávám seznam čtenářů, kteří byli zařazeni na "white list."

 • Agape
 • Al Capone
 • Almad
 • Brtník
 • Dáša
 • Fireball
 • js
 • Karel K.
 • LAlf
 • McQ
 • Rado
 • RadoNeH
 • RRX
 • S.e.t.y
 • Sety
 • Visnery

Poznámka: zařazeny byly jen IP adresy, použité v uplynulých 21 dnech.

Případné chyby a problémy pište, prosím, na e-mail kkml@1pcrevue.cz.


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
Karel K. To: Al Capone
Al Capone Že do toho hrabu...
Karel K. To: Sety
Sety Jen dodateček :-D
Karel K. To: Sety
Sety 2:Karel
Karel K. To: Sety
Sety 2:Karel
Karel K. To: Sety
Sety 2:Karel
Karel K. To: Sety
Sety 2:Karel
Karel K. To: Sety
Sety 2:Karel
Karel K. To: Sety
Sety Sety vs. S.e.t.y
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 18.6.2019
Dnes má svátek Milan
původ jména je slovanský a znamená: milost, přívětivost
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist