Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Ukrajina > Ukrajina - 12. díl: Krym (2/2)

Ukrajina - 12. díl: Krym (2/2)

23.8.2005 | Visnery
TURISTICKÁ STŘEDISKA A MĚSTA, aneb co byste měli rozhodně shlédnout:
 • Trolejbus na nejdelší trase světaJALTA a ALUŠTA: dvě nejznámější turistická města a střediska. Do Jalty vede ze Simferopolu nejdelší trolejbusová trať na světě! Ta vede přes pohoří ve výšce 752 metrů a je 85 km dlouhá. Cesta trvá 2,5 hodiny a je to opravdu skvělý zážitek. Můžete tento skvost projet i luxusním minibusem, který jede asi hodinku. Cena není vyšší, než 0,5 až 1 USD. Za taxík zaplatíte okolo 100 hřiven. Nádraží v Simeferopolu je velice moderní a tak si můžete zajistit jízdenku na vámi požadovaný minibus (značka, rychlost, sedadlo) v jakoukoli hodinu atd. Vše uvidíte na panelu na nádraží a rádi vám to tam objasní. Za zavazadlo se platí zvlášť.

 • JEVPATORIA:leží 78 km severozápadně od Simferopolu. Město obývá cca. 115 tisíc obyvatel. Nachází se zde největší mešita na Krymu Dzhuma Dzhami. Vše je utvořeno v Tureckém stylu. Dodnes zde dochází mnoho věřících. Ve městě je abnormální počet soch V.I.Lenina:)

 • BACHČISARAJ:nachází se 33 km na jihozápad od Simferopolu. Bachčisaraj (v turečtině "zahradní palác") byl od 15 století do roku 1783 sídlem krymských chánů. Kdysi toto město bylo středem Krymu. Nachází se zde zachovalý Chánský palác, ve kterém se nalézá Bachčisarajská fontána (známá ze stejnojmenné Puškinovy poémy). Za palácem je harém, který podle tradice patřil chánově nejstarší manželce. Je to letní dům z 18 století s vyřezávaným, dřevěným stropem s fontánou uprostřed.
  • Uspenského klášter: Překrásná zvonice se zlatou střechou a kostel vystavěný do vápencové skály. Odtud máme překrásný výhled na celý kaňon. Na druhé straně kaňonu se nacházejí další jeskyně a stezky.
  • Chufut-Kale: (v překladu i hebrejštiny " židovská tvrz") největší a nejlépe dostupné jeskynní město na Krymu. Jedná se o cca 2 km dlouhou procházku.
  • Tepe-Kermen: další skalní město, asi 2 km od Chufut-Kale.

 • MANHUP-KALE:Leží 22 km jižně od Bachčisaraje. Bylo založeno v 6. století a stejně jako Chufut-Kale bylo osídleno různými národy - od ateistů, přes křesťany, Tatary, Karaity- a v 15. století opuštěno. V tomto kraji se nachází spousta jeskyň a podzemních skrýší.

 • GURZUV: tato osada leží přímo na břehu a k vidění stojí Puškinovo muzeum nebo Šaljapinův útes.
  • Artěk: kdo by ho neznal? Snad nejznámější dětský pionýrský tábor za Socialismu:) Funguje dodnes a mezi dětmi je velmi populární!

 • FEODOSIA: staré město, které láká k návštěvě citadely.

 • JALTA: má asi 90 tisíc obyvatel. Alexander II. si zde vybudoval svou letní vilu a od té doby se stala Jalta nejrozvinutějším městem na celém poloostrově. Místo si oblíbili také jiné osobnosti, jako je Tolstoj, Čechov a další. Jalta se stala útočištěm té největší smetánky.
  Skvělá poloha Jalty zaručuje, že v zimě zde teploty neklesnou pod nulu a díky horám zde nefouká. Koupat se dá od června do října a po celý čas se naskýtá výhled na zasněžené vrcholky pohoří na severu.
  • Livadia: Proslulá Jaltská dohoda se konala právě v zámku Livadia. Nádherný, pohádkový zámek, který všechny dostane na kolena.
  • Voroncův palácVoroncovův palác: nachází se v Alupce. V okolí paláce je nádherný park. Stojí za procházku a ne krátkou.
  • Otdychovyj center: jinak taky odpočinkové centrum. No, pokud si představujete řev, kolotoče a diskotéky jako oddych, tak se do tohoto nejznámějšího kempu na Krymu rozhodně vydejte. V opačném případě radím, ruce i nohy pryč:)
  • Vlaštovčí hnízdoVlaštovčí hnízdo: asi hlavní dominanta celého Krymu. Opravdu krásná podívaná na malý letohrádek, který je postavený na špičce útesu. Mnohokrát byl poničen a sebrán vodou, ale pokaždé byl postaven znovu a znovu.
  • Vinařství Massandra: nejznámější Krymská vína nesou právě toto jméno. Tato oblast u Jalty je velice oblíbena a může ji navštívit kdokoliv. Samozřejmě nepřijdete ani o ochutnávky:)
  • Vydat se můžete i do hor na tůru. Uchvátit vás může nejdelší Krymský vodopád Uchan-Su, či vrchol hory Aj-Petri. Tam se můžete projet na koni, ochutnat tatarské speciality, nebo se projet lanovkou.

Pokud se rozhodujete do jaké oblasti se na Krymu vydat, rozhodně doporučuji Jaltu. Je ovšem dražší, než ostatní města na poloostrově, právě díky velikému zájmu turistů, kterých se za rok do střediska podívá až 2.5 milionů. Toto místo bych také volila proto, že je zde velice mnoho kulturních památek a po večerech se rozhodně nebudete nudit. Také se říká, že jaltská promenáda je jedna z nejkrásnějších vůbec. Atrakce, které zde najdete vás určitě nadchnou.

Jestliže ovšem chcete prožít klidnější dovolenou, vyberte si některé z ostatních míst, o kterých jsem zde psala.

Všechny dosud vydané články o Ukrajině si můžete přečíst zde!


 
Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Visnery - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Zumba.ZaRohem.cz
Lafiho výlevník
Elektronické cigarety
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 26.3.2017
Dnes má svátek Emanuel
původ jména je hebrejský a znamená: Bůh s námi.
Nové komantáře
Sodastream - zkušenosti, postřehy. Koupit či nekou
Martin 24.3.2017 17:19
V souvislosti s kauzou v USA, kde stahují z prodej...
Užitečné příslušenství k elektronickým cigaretám
Petra 18.3.2017 15:11
No abych pravdu řekla o Vánocích jsem dostala jako...
Android tipy: Co dělat, když GPS není schopna nají
Mates 3.3.2017 18:00
Po aktualizaci z android 6 na android 7 mě přestal...
Češi musí mít vízum na Ukrajinu a k tomu ještě růz
Auriel 26.2.2017 23:24
Potvrzení, že nemají AIDS? A co ti, kteří to AIDS ...
Sodastream - zkušenosti, postřehy. Koupit či nekou
janek 22.2.2017 12:55
Jak můžete zveřejnit takovýto článek, když zjevně ...
TOPlist