Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Ukrajina > Ukrajina - 11. díl: Krym (1/2)

Ukrajina - 11. díl: Krym (1/2)

22.8.2005 | Visnery
Perlou Černomoří je poloostrov Krym - autonomní republika, kde se mluví jen rusky. Lidé se zde považují za Rusy a rozdělení a následné připojení k Ukrajině nesou obtížně. Krym je označován jako "ruská riviéra" a dodnes tam prý žije až 60% Rusů.

Krym díky svému umístění byl vždy důvodem válek. Snad každý jej chvíli vlastnil: Tatarové, Rusové, Řekové, Turci a nakonec tedy Ukrajina. Je bohatou směsicí krásné přírody, bohaté historie a nechybí ani moře. Severní rovinatá krajina poloostrova je pokrytá stepními porosty a velice kontrastuje s horami na jihu Krymu.

Pláže jsou nádherné, občas skalisté s oblázkovými a písečnými plážemi. Obyvatelé jsou na svůj poloostrov hrdí a rádi si s vámi kdykoliv popovídají. Jsou milí, ochotní a v pohodě. O ubytování i na Krymu se dozvíte zde.

Poloostrov je rozdělen do různých turistických oblastí, ale ať zamíříte do jakékoliv, vždy můžete počítat s bohatým kulturním programem. Ať už různých zámků, klášterů, podzemních krytu, delfinárií, nebo botanických zahrad.

Na Krymu je obrovské množství léčeben, nebo lázní. Odjakživa se zde jezdili léčit, nebo jen odpočívat ruští vojáci. Sanatoria jsou umístěna všude po poloostrově, ale "normální" člověk nemá šanci se tam dostat:) Návštěvníci si zde nechávají spravovat zuby, chodí na různé procedury a užívají sluníčka a moře.

 • SIMFEROPOL: hlavní město Krymu. Každý turista nejdříve zamíří sem - autobusy i vlaky totiž přijíždějí do tohoto města. V létě je zastávkou pro námořníky z Krymských námořních základen. Město je rozvinuté a moc hezké ke koukání:)
 • Například můžete obhlédnout: Krymské národní muzeum (o krymské válce, starobylé zbraně atd.), kostel Tří svatých (ulice Hoholia), kostel Sv. Petra a Pavla a také Katedrálu Svaté Trojice.
  V ulici Zhukovského se nachází Krymská rada (pozoruhodné místo - jedná se o obrovskou pěticípou stavbu z betonu, vybavenou reproduktory, které přenáší zasedání do vedlejšího parku pro širokou veřejnost)
  Asi 2 km od centra města lze najít Neapolis - zřejmě hlavní město skytského státu na Krymu od 3 století před naším letopočtem až do 3 až 4 století našeho letopočtu. Je zde ale bohužel málo k vidění a na významných místech se pasou kozy:)

 • Tarchankutský poloostrov: nejzápadnější část Krymu. Mořské skalní brány a tunely, jeskyně, působivé skalní římsy a útesy.
 • Hora MedvědHora Medvěd: tato hora na pohled připomíná ležícího medvěda. Na poloostrově takových hor najdeme více, ale jen tato je tak obrovská.
 • Kosmo-Damianův klášter a botanická zahrada: Vřele doporučuji na Krymu navštívit alespoň jednu botanickou zahradu. Já byla unesena především ze stromu, který voní jako zákusek:)
 • Balšoj kaňon: nachází se v Krymských horách. Nedaleko jsou také lázně "Vana Mladosti"
 • Město Chersonésos: (dnes část Sevastopolu). V 9. století zde pobývali též slovanští věrozvěstové Cyril a Metoděj, krátce před svým příchodem na Moravu.
 • Pevnost Sudak: Ve středověku pevnost zajišťovala ochranu italskému obchodu. Svůj dům zde měl i legendární Marco Polo. Pro místní obyvatelé je jeho dům velice významnou chloubou poloostrova. Tato pevnost patří k někdejší Velké hedvábné cestě.
 • Skalní masiv Kara-Dag: vznikl z černých vyvřelých hornin a vytváří nejrůznější útvary. Říká se jim pohádková. O tom přesvědčují i jejich jména, například Sfinga, Čertův prst, Zlatá brána, Slon aj.
 • Delfinárium v JaltěDelfinárium: minimálně v Jalte naleznete tři. Je to opravdu nádherná podívaná a pro lidi, kteří delfína nikdy neviděli, bude tento zážitek nezapomenutelný. Vstupné je opravdu docela směšné. Spousta dalších delfinárií se nachází po celém poloostrově.
O konkrétních střediscích a městech se dozvíte ve druhém díle článku.

Všechny dosud vydané články o Ukrajině si můžete přečíst zde!


 
Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Visnery - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Zumba.ZaRohem.cz
Lafiho výlevník
Elektronické cigarety
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 27.3.2017
Dnes má svátek Dita
původ jména je hebrejský a znamená: židovku, lid
Nové komantáře
Sodastream - zkušenosti, postřehy. Koupit či nekou
Martin 24.3.2017 17:19
V souvislosti s kauzou v USA, kde stahují z prodej...
Užitečné příslušenství k elektronickým cigaretám
Petra 18.3.2017 15:11
No abych pravdu řekla o Vánocích jsem dostala jako...
Android tipy: Co dělat, když GPS není schopna nají
Mates 3.3.2017 18:00
Po aktualizaci z android 6 na android 7 mě přestal...
Češi musí mít vízum na Ukrajinu a k tomu ještě růz
Auriel 26.2.2017 23:24
Potvrzení, že nemají AIDS? A co ti, kteří to AIDS ...
Sodastream - zkušenosti, postřehy. Koupit či nekou
janek 22.2.2017 12:55
Jak můžete zveřejnit takovýto článek, když zjevně ...
TOPlist