Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Ukrajina > Ukrajina - 10. díl: Vlaky

Ukrajina - 10. díl: Vlaky

19.8.2005 | Visnery
Dnes vám přiblížím, jak to funguje na železnici. Druhy vlaků, druhy vagónů, jízdenky, ceny a taky pár nutností, které k cestování vlakem na Ukrajině patří:)

Ukrajinské vlaky jezdí vždy včas. Nikdy se mi nestalo, že by měly zpoždění větší, než jednu minutu. Naopak, mnohdy do cílové stanice přijíždějí dříve. Mínusem ukrajinské železnice je, že vlaky jezdí opravdu pomalu. Ovšem pohodlí, které leckdy nabízejí, vás naučí ty dlouhé cesty milovat:)

Kategorie vlaků:

 • Električka: klasický příměstský vlak, s velmi malým pohodlím. Najdete zde ještě i dřevěné sedačky, které se ovšem postupně modernizují. Lístek si můžete zakoupit i ve vlaku a to bez příplatku.
 • Passažirskij: obdoba našeho osobáku. Vlak se hrozně moc vleče a zastavuje ve všech stanicích, ale ze všech vlaků je tento nejlevnější a je meziměstský.
 • Skorosnoj: (švidkij) neboli rychlík. Jezdí po celé Ukrajině a jeho zastávky jsou velice řídké - obvykle jen v velikých městech.
 • Firmenyj: vlak by měl být komfortnější a luxusnější.

Druhy vagónu:

 • Obščij: neboli společný. Nepříjemná varianta cestování. Vlaky jsou v špatném stavu, jezdí zde příliš mnoho lidí a neexistuje možnost rezervace. Tudíž o svoji postel můžete velice snadno přijít. Lidé zde ale často sedí a spí se jen na horních lůžcích. Je to opravdu velice levné, ale rozhodně ne pohodlné.
 • Plackarta: jedná se o otevřený vagón, který je rozdělen do oddílu po šesti. Cestování v takovém vagóně není rozhodně intimní záležitostí, ale je to velice levné. Na přesun z jednoho města do druhého naprosto postačuje. Rozhodně se zde nepřevléknete a pokud chytnete špatné spolucestující, tak hodně štěstí:)
 • Kupejnyj: pohodlné kupé, kde se nachází 4 lůžka. Cena je přijatelná a komfort velice dobrý. Tento druh vagónu doporučuji ze všech nejvíce.
 • SV: 1 třída. Velice komfortní cestování o kterém v českých vlacích nemůže být ani řeč. V ceně je občerstvení nebo snídaně. Všude je čisto, květiny, koberce, prostě nádhera. Každé kupé má jen dvě postele. Naleznete v něm i televizi, která neustále monitoruje dění na chodbičce pomocí kamery. Samozřejmostí jsou hudební kanály.
V každém vlaku (kromě příměstských samozřejmě:) se nachází "dežurnaja," neboli "provodnica." Většinou se jedná o ženu (zřídka kdy i muž), která má na starosti pohodlí celé vaší cesty. Ochotně vám přinese vodu na čaj i kafe, u ní si také koupíte povlečení na postel (5 hřiven), nebo vás vzbudí v cílové stanici. Lze u ní zakoupit i pivo, chipsy, sladkosti atd.

Na každé chodbě vagónu se nachází samovar. Nejde o klasický samovar, ale o jeho napodobeninu. Ten celou cestu nabízí horkou i studenou vodu.

V ukrajinském vlaku nikdy nemusíte mít strach, že budete mít hlad. Najíst se můžete v jídelním voze, něco zakoupit u provodnika, nebo (a to je nejčastější a nejlepší) si zakoupit něco ve stanici. Vlaky zde stojí dlouho a prodávající přijdou přímo k vagónu, aby vám nabídli rybu, pirožky, žarkoje, dorty nebo ovoce a zeleninu. Po vlaku bude chodit dostatek "babušek", které vám krom časopisů nabídnou i chutné jídlo.

Jízdenky: není problém je zakoupit na každém nádraží. Pozor si musíte dávat v létě na atraktivní lokality, jako jsou Oděsa nebo Krym - tam si jízdenky obstarejte raději pár dní předem. Bude to jistější a vy budete mít klid. Na Ukrajině při nákupu jízdenek vyžadují cestovní pas. Mějte ho proto raději u sebe.

Slovníček pojmů:

 • Běljo: prádlo, které si musíte zakoupit v každém lůžkovém vlaku. Cena cca 5 hřiven
 • Kipětok: horká voda v samovaru. Na pořádání vám bude donesena.
 • Provodnik: viz nahoře. Hlídač, který dohlíží na vaší jízdu a komfort.
 • Bilet: lístek, který odevzdáte, než vstoupíte do vagónu. Ten vám bude zkontrolován a následně zabaven. Na konci cesty vám bude nabídnuto, zdali jej chcete zpátky či nikoliv.
 • Nižňaja polka: dolní lůžko
 • Věrchňaja polka: horní lůžko
Ukrajinská nádraží: jsou nádherná, jak architektonicky, tak čistotou. Jsou opravdu vždy vymydlená, bez bezdomovců atd. Naše nádraží se nemohou těm ukrajinských absolutně rovnat.

Snad vám tento článek pomůže alespoň trošku se vyznat v ukrajinských vlacích…:)

Všechny dosud vydané články o Ukrajině si můžete přečíst zde!


 
Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Visnery - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
Roboter Vlaky a převoz kol
Visnery to: Michal
Michal Vláček kolejáček
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Zumba.ZaRohem.cz
Lafiho výlevník
Elektronické cigarety
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 28.3.2017
Dnes má svátek Soňa
původ jména je ruský a znamená: moudrost
Nové komantáře
Sodastream - zkušenosti, postřehy. Koupit či nekou
Martin 24.3.2017 17:19
V souvislosti s kauzou v USA, kde stahují z prodej...
Užitečné příslušenství k elektronickým cigaretám
Petra 18.3.2017 15:11
No abych pravdu řekla o Vánocích jsem dostala jako...
Android tipy: Co dělat, když GPS není schopna nají
Mates 3.3.2017 18:00
Po aktualizaci z android 6 na android 7 mě přestal...
Češi musí mít vízum na Ukrajinu a k tomu ještě růz
Auriel 26.2.2017 23:24
Potvrzení, že nemají AIDS? A co ti, kteří to AIDS ...
Sodastream - zkušenosti, postřehy. Koupit či nekou
janek 22.2.2017 12:55
Jak můžete zveřejnit takovýto článek, když zjevně ...
TOPlist