Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Týdnoviny aneb Stát jako firma fungující z dotací
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Z Internetu > NORC.cz: Virtuální procházky Prahou

NORC.cz: Virtuální procházky Prahou

15.4.2009 | Karel Kilián

Pokud vám tedy přítelkyně či manželka vyčítá, že s ní nikam nechodíte, vydejte se na společný virtuální výlet městem :).

I když žiji déle než rok v Ostravě, nemohu zapomenout na své rodné město - Prahu. I po návštěvě Benátek, Vídně, Paříže, Kyjeva, Vilniusu a Budapešti musím konstatovat, že hlavní město naší země je jednoznačně nejkrásnější a nejzajímavější. Ostatně první rok vztahu s mou nastávající manželkou jsme významnou část společného času trávili procházkami v uličkách Starého města, takže mohu svědomitě říci, že Praha je nejen krásná, ale také nesmírně romantická.

Ať už v Praze bydlíte, nebo jste naopak odjinud, můžete se tímto městem projít alespoň virtuálně. Zatímco jiná města - především v USA, ale též některá evropská, jako jsou Londýn nebo Paříž - můžete procházet díky službě Google StreetView, na Prahu se automobil osazený kamerami teprve chystá. Možná i proto vznikl velice povedený, podle mého názoru dokonce lepší projekt NORC.cz rumunské společnosti eXtreme Soft Group, který tento nedostatek vykrývá.

K virtuálním procházkám vystačíte s obyčejným webovým prohlížečem. Podmínkou je podpora technologie flash, kterou ale asi většina z vás má (funguje vám Youtube.com? Pokud ano, NORC vám bude fungovat také). Procházet se můžete nejen Prahou, ale také Brnem, Bratislavou, nebo Vídní a celou řadou dalších měst střední a východní Evropy. Proti konkurenci bych vyzdvihl především kvalitu fotografií a šíři pokrytí - kromě méně významných ulic na sídlištích jsem se podíval všude, kde mě napadlo. 

Základní ovládání je jednoduché - buď využijete přímo mapu (použít lze klasickou mapu, leteckou mapu, nebo kombinaci obou; jedná se o mapové podklady Google Maps), kde přesouváním ukazatele zvolíte polohu a kurzorovými klávesami se otáčíte do stran či nahoru a dolů, nebo zadáte do vyhledávacího pole konkrétní ulici a budete přesunuti na nejbližší vyfocené místo.

Základní rozhraní NORC

Pokud by vám nestačil zmenšený náhled fotografie, můžete kliknout na tlačítko v levém horním rohu, jež slouží k přepnutí do celoobrazovkového režimu. V tomto módu se i nadále můžete posouvat po mapě, která je situována v levém dolním rohu. K rozhlížení po okolí opět slouží kurzorové klávesy (tj. šipky), režim celé obrazovky pak ukončíte klávesou Escape. Snímky jsou nafoceny v panoramatickém pohledu, takže se můžete otáčet o 360 stupňů. Celkově mám dojem, že použitý systém ovládání je lepší, než u konkurenčního StreetView.

Sejdeme se pod koněm?

NORC prošel během uplynulých měsíců velkým vývojem a z ne zrovna funkční aplikace se proměnil ve stránku, díky které si můžete poměrně detailně prohlédnout nejrůznější zákoutí nejen centra města, ale i periferií, jako je například Jižní město. Překvapením pro mne bylo nafocení ne zrovna frekventovaných uliček staré chodovské zástavby, což je taková oáza klidu uprostřed rušného sídliště. Samozřejmě nic není úplně dokonalé (ani Google StreetView), takže některé ulice (zejména ty slepé na periferiích) auto NORCu nenavštívilo, jinde zase jednotlivé fotografie přesně nelícují. Chybí také fotografie z míst, kam se autem nelze dostat - například Staroměstské náměstí, nebo Můstek. K vytvoření obrázku o tom, jak to které místečko vypadá, je ale tento web zcela dostačující a jeho pokrytí více, než dobré.

Pokud vám tedy přítelkyně či manželka vyčítá, že s ní nikam nechodíte, otevřete jí webový prohlížeč na www.norc.cz a vydejte se na společný výlet městem :).


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Zumba.ZaRohem.cz
Lafiho výlevník
Elektronické cigarety
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 6.12.2016
Dnes má svátek Mikuláš
původ jména je řecký a znamená: vítězný v lidu
Nové komantáře
Sodastream - zkušenosti, postřehy. Koupit či nekou
Hana 25.11.2016 22:18
Dobrý den, dlouho jsem váhala zda SodaStream koupi...
Test SMART ForTwo aneb Jak jsme řídili trpaslíka
nikoš 9.11.2016 14:04
felda jako prvni auto neni spatna - az na tu bezpe...
Hromadné zmenšení obrázků/fotografií
Vlada 21.10.2016 13:16
Moc dekuji za clanek. Pomohl mi k rychlemu zmensen...
Jak zašifrovat flashdisk či přenosný disk?
George 4.8.2016 12:03
Ahoj Díky za hezky popis TC a chci se zeptat co v ...
Test osobnosti aneb Který typ je nejběžnější a kte
ava 16.7.2016 18:25
XXXJ Super takže mi to zase nic neřeklo......
TOPlist