Levý horní roh Logo horní pravý roh
Horní levý roh
Reklama
Reklama Vyhledávání
Nejnovější články
Rok na volné noze
Takto bude vypadat telefon Google Pixel! Unikl první obrázek.
Doučování matematiky Hradec Králové
Rubriky
Aktuálně
Android
Android - tipy a triky
Čína - cestopis
Filmové recenze
Hodnocení restaurací
Komentáře
Maturitní otázky
Na čem právě dělám
Počítače
Recepty
Reklamy
Svatba
Tipy na výlet
Týdnoviny
Ukrajina
Z Internetu
Nové komentáře
Reklama
ZaRohem.cz > Tipy na výlet > Tip na výlet: Pelhřimov - město rekordů

Tip na výlet: Pelhřimov - město rekordů

18.8.2005 | Karel Kilián
Na tento víkend jsme si s Drahou polovičkou naplánovali výlet do města rekordů a kuriozit - do Pelhřimova. Toto městečko jsem dosud znal jen z filmu Vesničko má středisková díky nesmrtelné hlášce Rudolfa Hrušínského: "...jeď do Pelhřimova, prohlídni si krematorium, ať víš, do čeho jdeš!"

Naše cesta započala na pražském roztylském autobusovém nádraží, kam jsme dorazili dvacet minut před odjezdem. Bohužel - i tato časová rezerva byla malá, takže jsme prakticky celou cestu, trvající přes dvě hodiny, stáli. Pokud tedy nechcete trávit celou cestu ve stoje na několika centimetrech čtverečních, pak rozhodně doporučuji obstarat si místenku!

Pelhřimov nás přivítal letním deštíkem, před kterým jsme se schovali v hospůdce poblíž nádraží. Ta byla milým překvapením: dobré jídlo, nízké ceny a hlavně velice ochotný personál, který nás nasměroval do centra a do muzea.

Muzeum rekordů a kuriozit v Jihlavské věžiMuzeum se nachází v pěti patrech věže Jihlavské brány poblíž náměstí. Vstupné je přiměřené: 40 Kč a pokud se chcete podívat i na výstavu "Zlaté české ručičky" (výrobky postavené ze sirek), umístěnou v nedaleké budově, zaplatíte za návštěvu obou expozic 60 Kč.

Logo muzeaV samotném muzeu je spousta zajímavých věcí - například obrovská lžíce, štětec, největší boty (číslo 57 :) ), velikánská bunda, kolo postavené ze dřeva (včetně dřevěné pumpičky a dřevěných brzd).... Zhruba čtvrtina exponátů je vystavována ve své skutečné podobě, zbytek pak především na fotografiích. Na snímcích si můžete prohlédnout muže s největšími dlaněmi, který pobere 16 půllitrů piva (to by byl vrchní!! :) ), nejošklivější ženu na světě (divte se - tato paní se několikrát vdala! :) ) a celou řadu dalších rekordů a kuriozit, které byly zaznamenány agenturou Dobrý den nejen v rámci dne Pelhřimov - město rekordů, který se pořádá každý rok druhý týden v červnu. Celkem vás během této expozice čeká 101 schodů, takže zejména dámám nedoporučuji elegantní botičky s podpatky :). Fotografování je zde zakázáno, takže foteček se bohužel nedočkáte :(.

Obří nerezová konviceZ muzea jsme pokračovali po "stezce rekordů," o níž se zmíním níže, na výstavku Zlaté české ručičky, kde byly prezentovány již zmíněné unikáty ze sirek. Exponátů je zde skutečně dost, počínaje nejrůznějšími talířky, přes čínské vázy, lodě.... U každého z vystavovaných předmětů se dozvíte, kolik sirek a především kolik hodin práce ten který unikát zabral. Pro zajímavost: všechny vystavené výrobky se skládají z více než 570 tisíc zápalek a jejich výroba zabrala panu Tomášovi Kordovi 63 310 hodin práce. Poblíž budovy se pak můžete zvěčnit u největší nerezové konvice, hrnce a trychtýře.

Na třech místech města najdete "mluvící knihy rekordů," což jsou stojánky s tlačítky, na kterých si po volbě čísla zdarma můžete vyslechnout tři stovky spotů o zajímavých rekordech z nejrůznějších oblastí.

Největší poštovní schránkaZajímavý je také 1,5 km dlouhý okruh nazvaný "Procházka Českou knihou rekordů," který začíná v Muzeu rekordů a kuriozit a končí v Domě dobrých dnů. Na této stezce potkáte celou řadu rekordních předmětů (např. největší poštovní schránku, nebo největší spínací špendlík).

Plánek Pelhřimova s vyznačenou procházkou Českou knihou rekordů. Po kliknutí uvidíte větší velikost.

I my sami jsme se stali svědkem nechtěného rekordu. Těsně po příjezdu nám vypověděly službu baterie ve foťáku a ani záložní sadu jsme nepřemluvili k činnosti. Po dlouhém shánění jsme se vydali do obchoďáku Julius Meinl, kde jsme zakoupili sadu 4 baterií Varta. Na cenovce sice bylo uvedeno, že stojí 60 Kč, ale u pokladny nám namarkovali jen polovinu. Kvalita, bohužel, odpovídala ceně a baterie vydržely rekordních 10 snímků, načež se poroučely. Fotoaparát přitom není řádný žrout - běžně vydrží až 250 snímků (bez blesku). I tak se nám ale podařilo zachytit pár zajímavostí, o něž se můžeme podělit v tomto článku :).

Cestu do Prahy jsme si díkybohu neodstáli, neb jsme na nádraží přišli skoro o hodinu dříve. Přijít 20 minut před odjezdem, by i v Pelhřimově znamenalo stát až do Prahy.


 
Karel Kilián, autor tohoto článku, volí Svobodné!
Svobodni.cz

Dočetli jste až sem a chcete pokračovat?
Diskuze ke článku Tisk článku 

© Karel Kilián - všechna práva vyhrazena autorovi tohoto článku. Jakékoli další šíření tohoto článku je porušením zákona č. 121/2000 Sb., o právu autorském a právech souvisejících s právem autorským. Bez předchozího písemného souhlasu autora je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce článku či jeho části.

Diskuze ke článku
Visnery To: =)
=) Pelhřimov
 

Oblíbenci
D-FENS
Arthur Dent
Zrcadlo
Test Osobnosti
Hansuv.net
Restaurace Třebovická role
Vinárna Na roli
ZaRohem.cz
Úvodní stránka
RSS články
RSS diskuze
Redakce
E-mail
Ochrana osobních údajů
Výročí dne
Je 16.7.2019
Dnes má svátek Luboš
původ jména je slovanský a znamená: mírumilovnost
Nové komantáře
Locale: Inteligentní automatické profily pro Andro
Sperhak 28.4.2019 22:04
Zdravím,vím 8 let tady nikdo nebyl,ale i tak se zk...
Vzpomínky na devadesátky: Ice MC
Roman 20.4.2019 0:03
Ako sa volala speváčka v klipe think about the way...
Garmin: jak stahovat aktuální mapy legálně a zdarm
Pepa112 1.4.2019 10:01
Nevite nekdo, kdo umite, jak si vyrobit mapy v for...
Android tipy: Jak změnit tapetu na ploše/domovské
Jarmila 14.1.2019 18:18
Dobrý den, mám telefon ZOPO, po celou dobu mám nas...
Android tipy: Jak nastavit vlastní melodii vyzváně
Marta 12.1.2019 2:22
Moc děkuji,udělala jsem to.Nahrála MP3 a vložila d...
TOPlist