Kim Čong Heger v Máte slovo opět lhal*Zeman by rád zakázal rallye*Krátká úvaha o omezeních rychlosti a svobodě.

Kubera (ODS): A Heger zase lhal

Minulý týden jsem po dlouhé době sledoval diskuzní pořad České televize Máte slovo, věnovaný zákazu kouření a omezení alkoholu. Sešla se tam docela dobrá partička – na jedné straně totalitní diktátor v křesle ministra zdravotnictví Kim Čong Heger, kterému chabě sekundoval chirurg Pavel Pafko, na straně druhé pravičák František Matějka a prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky Václav Stárek.

Bylo zajímavé sledovat ostrý kontrast mezi dvěma světy, kde ministr Heger prezentuje snahu zakázat kouření v restauracích jako „ochranu občanů“, zatímco Matějka stojí za názorem, že nikdo přeci nenutí chodit nekuřáky do kuřáckých podniků. Podobně rozdělená byla i divácká obec: jedni respektují právo majitele podniku na rozhodnutí, zda bude jeho restaurace pro kuřáky nebo naopak. Druhá část mě ale poněkud děsí – v první řadě větší či menší mírou nenávisti vůči „těm druhým“, v řadě druhé svým přesvědčením o tom, že když jim něco vadí, musí to být všem ostatním zakázáno. Samozřejmě kdo jiný „by se o to měl postarat“, než hodný strýček stát.

Matějka hned v úvodu podotkl, že občan sám je zodpovědný za své zdraví a ministerstvo tu není od toho, aby se staralo o zdraví občanů.

Ministr Heger předvedl diktátora v akci, když pronesl: „Jsou jasné situace, kdy regulace jsou potřebné!“ To je samozřejmě pouhá demagogie, odpovídající totalitním manýrům pana ministra.

Co je horší: Heger se neštítí v diskuzi použít jako argumenty lži, což je typický rys všech totalitních politiků, básnících o zemi, kde dnes již znamená zítra. Upozornil na to asi jediný rozumný člen ODS Jaroslav Kubera: „Řekl, že stát vybere od kuřáků 20 miliard na daních a vydá o tři miliardy více na jejich léčení. Ve skutečnosti stát vybere 80 miliard, to jen pan ministr si ke své cifře nepřipočetl některé daně.“ Tuto skutečnost ostatně v minulosti potvrdil i ministr financí Kalousek. Jenže pokud chcete stavět cestu do pekla, musíte ji dláždit dobrými úmysly. Pokud se někdo ptá, proč by mělo být občanům cokoli zakazováno, je argument – byť lživý – zdánlivě relevantní odpovědí.

Kubera trefně dodává: „Mimochodem, kdyby to bylo takhle nevýhodné pro stát, už je kouření dávno zrušené. Na to dám krk. Ve skutečnosti je státní rozpočet na příjmech od kuřáků fatálně závislý, takže stát kouření jenom omezuje, ale neruší.“

V čem je zakopaný pes? V tom, že „je to první krok v další expanzi státu do soukromí lidí.“ Asi nemusím sáhodlouze vysvětlovat, že to zdaleka není krok poslední – ostatně viz následující komentář.

Mimochodem, abych přišel s nějakou praktickou ukázkou: nemám rád sado-maso. Existují lidé, kteří takové praktiky vyhledávají. Chodí za tím účelem za ženami a/nebo do podniků, které jim toto poskytnou. Pokud bych uvažoval jako Kim Čong Heger a fanatičtí „anti-kuřáci“, snažil bych se protlačit do zákonů nařízení, že v sado-maso salónech se nesmí provádět sado-maso praktiky, protože se mi to nelíbí a protože bych tam rád chodil se svými dětmi, které by nic takového neměly vidět. Když si představím, že bych přepnul do tohoto režimu uvažování, a měl bych sám sobě oponovat, asi bych si řekl něco ve stylu: „Ty kreténe, co lezeš s dětmi do sado-maso salónů?“ A něco velmi podobného bych nyní rád vzkázal všem rodičům a nekuřákům, kteří mají potřebu lézt do kuřáckých podniků a požadují, aby se tam nesmělo kouřit.


Zeman chce zakázat nebezpečné sporty, třeba rallye

O tom, jak nebezpečná je snaha politiků o získání práva rozhodovat o občanech a za občany, svědčí aktuální nápad prezidenta Miloše Zemana, který by rád zakázal rallye, protože „je nebezpečná“. Všímejte si podobných „maličkostí“! Zatím se vás uvedené nápady možná netýkají, ale kam to půjde dál? Co zakážou příště? Věřím, že motoristický sport nemá tolik fanoušku, takže v konečném důsledku by „slyšitelná většina“ mohla na Zemanův návrh nadšeně zahýkat. Jenže fotbal je snad bezpečný? A co hokej? Viděl jsem brankáře s přeříznutou krční tepnou, hráče, jež se po nárazu na mantinel poroučeli do kómatu a leckdy se už neprobrali. Přijdou politici se zákazem hokeje? Ano! Ne hned, ale časem – jakmile jim dovolíme trošku utáhnout šrouby, zkusí to příště víc, pak ještě silněji, až najednou zjistíme, že šrouby jsou definitivně utaženy a my už nemůžeme vůbec nic. V takové chvíli bude hodně těžké něco zvrátit, protože společnost už bude příliš zvyklá na stav, kdy politici vymýšlejí zákazy, aby se občané měli dobře.

„Domnívám se, i když je to nepopulární, že by u nás měly být zakázány, nebo alespoň omezeny ty sporty, které vedou k množství smrtelných úrazů,“ prohlásil prezident ve spotu.

Následovat by mohl zákaz jídel, která škodí zdraví, nápojů, včetně alkoholických (to by asi pan prezident musel dostat výjimku), postupem času bychom třeba mohli jen sedět doma a nesměli bychom se dívat na televizi, poslouchat rádio, ani číst „ty Internety“, protože by to pro nás mohlo být nebezpečné.

Asi nejabsurdnější Zemanův argument pro zákaz rallye zní takto: „vede k tomu, že diváci přenosů nabudou přesvědčení, že i oni jsou mistři světa a mohou jezdit stejně, jako se jezdí v rallye.“

Proč třeba nebyl zakázán například přenos skoku Felixe Baumgartnera, který skočil z výšky 39 kilometrů? Vždyť diváci mohli nabýt přesvědčení, že to zvládnou též. Nebo bychom mohli zakázat přenosy skoků do vody, protože diváci jsou takoví idioti, že by mohli skočit trojitým saltem do vany a zabít se.

Samozřejmě jsem čekal, že Miloš Zeman bude levicovým prezidentem, což ostatně – na rozdíl třeba od „pravicových“ stran ODS a VV – před svou volbou deklaroval. Nelíbí se mi ale, že v zájmu „dobra“ by rád zakazoval, omezoval, nařizoval. Od toho prezident v našem právním řádu není. Naštěstí.


Zaznělo na Twitteru

Velmi trefně glosoval Zemanův nápad Martin Fojtik (@Wordicek), který napsal: „Já byt Zemanem zatrhnu třeba i lyže nebo kolo. Tam se ročně zabije tak desetinásobek lidí než např. u rally.“


Krátká úvaha o omezeních rychlosti

Když jsme jeli na kešky k Velehradu, přemýšlel jsem nad otázkou, proč je u každého hrbolu na silnici značka, omezující maximální povolenou rychlost, tedy značka B 20a. Pokud nejde o místo, kde by vyšší rychlost mohla v případě nehody způsobit ohrožení ostatních účastníků provozu (např. vzácný případ, kdy na silnici pracují dělníci údržby), nevidím rozumný důvod, proč by v takových situacích nemohla být osazována raději informační značka IP 5 „Doporučená rychlost“.

Ani značka „Nejvyšší dovolená rychlost“ negarantuje řidiči, že při dodržení rychlostního limitu bude mít bezproblémový nárok na náhradu v případě poškození vozidla následkem špatného stavu komunikace. Přesto je řidič nucen je omezenou rychlostí jen proto, že se obec, kraj či stát nedokázal postarat o opravu poškozené silnice.

V případě doporučené rychlosti bych navrhoval případnou škodu posuzovat podobně, jako nyní – tj. pokud jel řidič doporučenou nebo menší rychlostí, měl by mít na úhradu vzniklé škody nárok. Pokud se řidič rozhodne, že doporučení nebude respektovat, byla by veškerá škoda, stejně jako samotné rozhodnutí, na jeho vlastní odpovědnosti.

Bohužel takto by to fungovalo jen v utopistické vizi, ve které by se stát opravdu staral o blaho svých občanů. Žijeme ale v jiné době a jiném pojetí vztahu občan – stát. Značka „Nejvyšší dovolená rychlost“ je tedy u našich silnic především ze tří důvodů:

  1. Aby stát občanovi připomínal, kdo tady rozhoduje, přikazuje a zakazuje bez ohledu na zdravý rozum. Zdá se to jako maličkost, ale pokud vystavíme občany každodenní dávce buzerace, zvyknou si a přestane jim to připadat nenormální. Naopak časem za normální budou považovat stav, kdy nad nimi stát bude držet „ochrannou ruku“ a budou se toho dožadovat i v dalších segmentech svého života.
  2. Aby stát občanovi prostřednictvím policie s radarem (případně v Passatech) důrazně dával najevo, jak bude naloženo s každým, kdo si dovolí neuposlechnout třeba i nesmyslný zákaz.
  3. Aby občan nezískal pocit, že stát ponechává nějaké rozhodnutí (v tomto případě o tom, jakou rychlostí pojede) na něm, což by přeci byl začátek anarchie.

Zdánlivě nevinná dopravní značka je tak praktickou ukázkou, kterak je omezení svobody prostředkem k postupnému získávání moci (nebo chcete-li „jak stát utahuje šrouby“). Vše je opět dle obvyklého scénáře a pravidla „cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly“ – tedy v tomto případě způsobem „milý občane, neradi bychom, aby se Ti tady poškodilo auto, proto Ti zakazujeme jet rychlostí vyšší než X“.

Categories: Týdnoviny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *