10 důvodů proč rootnout zařízení s Androidem

Jestliže vlastníte zařízení se zeleným robotem ve znaku, pak jste už pravděpodobně slyšeli o tzv. „rootnutí.“ Možná jste již root provedli, možná o něm teprve uvažujete, nebo třeba nemáte ani ponětí, o čem je řeč. Pojďme se podívat na několik důvodů k rootnutí, které vám přinesou zlepšení uživatelské zkušenosti s Androidem.

Vězte, že když provedete root Android zařízení, získáte přístup k celému souborovému systému s plnými právy správce. Můžete si vytvořit vlastní bootovací image, provést kompletní zálohu telefonu, nebo na něj nainstalovat plnohodnotnou distribuci Linuxu. I když vás možná ani jedna ze zmíněných možností neoslovila, existuje nepřeberné množství dalších důvodů k rootu vašeho Androida, a to zejména díky mnoha zajímavým aplikacím, jež jsou k dispozici pro rootnutá zařízení.

Hned na počátku si dovolujeme upozornit, že toto není návod na root telefonu! Napsat takový článek je takřka nemožné, protože proces rootnutí se pro různá zařízení liší, leckdy je jiný i pro stejný telefon s odlišným firmwarem. Určitě byste měli vědět, že existuje mnoho rizik, včetně případného bricknutí zařízení a ztráty záruky. Pokud ale budete pečlivě dodržovat podle pokyny pro root vašeho zařízení, vězte, že naděje na úspěch je vysoká.

Existuje několik kvalitních diskuzních fór, poskytujících aktuální informace o téměř všech populárních zařízeních s Androidem. Jmenujme například AndroidForums, XDA-Developers, nebo české AndroidForum, kde najdete celou řadu informací o svém zařízení, včetně příruček k rootování a dalších zdrojů, které jsou dostupné pro většinu modelů.

Nuže, pojďme se podívat na deset důvodů k rootu.

10. Odstranění bloatware

Bloatware, známý též jako crapware, najdete v drtivé většině telefonů s Androidem. Pravděpodobně jste slyšeli o Samsung TouchWiz, HTC Sense či Motorola MotoBlur jako o nadstavbách, obsahujících uživatelské rozhraní a funkce, kterými výrobci vylepšili holý systém Android. Zatímco některý bloatware je možná užitečný, většina nenabízí nic, co byste nemohli získat sami s jinými aplikacemi, aniž by došlo ke snížení výkonu, nebo dokonce blokování některých funkcí přístroje. Ještě horší je, že bloatware aplikace nelze odinstalovat – tedy pokud nemáte rootnutý telefon.

9. Přetaktování

Pokud rootnete váš Android, získáte určitou kontrolu nad jeho hardwarovými komponentami, takže budete moci například přetaktovávat a nastavovat napájecí napětí. Není neobvyklé, že procesor s oficiálním taktem 1 GHz dostanete až na 1,6 GHz, nicméně musíte počítat s větší tendencí k nestabilitě. V Android Marketu je celá řada aplikací, které vám pomohou jak s přetaktováním, tak se snížením napětí, jako je SetCPU (1,99 dolarů) či Voltage Control (zdarma nebo za 3,36 dolarů za verzi Extreme).

8. Výkon

Kromě přetaktování mohou uživatelé rootnutých zařízení získat další zvýšení výkonu díky vylepšením kernelu, kterých lze dosáhnout skrze zde zmíněné aplikace, alternativní ROM, nebo vlastními silami. Například na Nexusu S lze s takovými vylepšeními v kombinaci s přetaktováním údajně dosáhnout zvýšení celkového výkonu až o 250 procent.

Tak například: většina Android zařízení používá souborový systém EXT3, jež se vyznačuje značnou režií pro zajištění bezpečnosti I/O operací. S rootnutým telefonem nebo tabletem můžete aktualizovat na rychlejší EXT4, přinášející rychlejší načítání a celkově vyšší softwarový výkon, ovšem na úkor stability při ukládání dat. Ano, méně stabilní úložiště může v konečném důsledku vést k pádům aplikací a dokonce i ke ztrátě dat, ale je dost vzácný případ.

7. Snímky obrazovky

Z jakéhosi nepochopitelného důvodu Google zakomponoval možnost nativního pořizování screenshotů až do Androidu 4.0 Ice Cream Sandwich. Některá zařízení mají pořizování snímků obrazovky jako přidanou funkci, ale pokud to vaše nepatří mezi výjimky, pak není žádný důvod pořizovat si jen kvůli screenshotům telefon či tablet s ICS, nebo čekat na aktualizaci. S rootem můžete využít celou řadu aplikací pro pořizování screenshotů, jako je Screenshot, PicMe a další.

6. Aplikace určené pouze pro rootnutá zařízení

Jakmile rootnete svůj Android, budete moci používat stovky, možná i tisíce užitečných aplikací, které bez rootu nefungují. Zde je deset důvodů v jednom bodě, proč rootnout svůj telefon.

  • DroidWall – Android Firewall (zdarma) – získejte přehled všech aplikací, využívajících bezdrátový přenos dat. Můžete omezit využívání mobilních dat, abyste se vešli do svého limitu FUP, stejně jako zjistit, jestli nějaký nežádoucí software nekomunikuje skrze Internet a například neodesílá osobní údaje.
  • Dual Mount SD Widget – (0,99 USD) umožňuje připojit SD kartu do telefonu i PC současně.
  • Hexamob Recovery Pro – (1,39 USD) – obnova souborů, které jste omylem vymazali z interní paměti nebo SD karty.
  • Keyboard Manager – (zdarma) – nastavte si jednu klávesnici pro zobrazení na výšku a jinou pro zobrazení na šířku.
  • LEDs Hack – (zdarma) – umožňuje vypnout LED oznámení.
  • Root Call Blocker – (5,98 USD) vám dovolí zablokovat konkrétní čísla na úrovni systému, takže telefon při příchozím hovoru z takového čísla nebude zvonit.
  • Samba Filesharing – (zdarma) – nasdílejte soubory ze svého Androidu tak, aby byly dostupné z Windows přes Wi-Fi.
  • SIXAXIS Controller – (1,62 USD) – umožňuje připojit PS3 ovladače k vašemu Androidu.
  • WIth Theft Aware – (10 liber) – bezpečnostní program, s jehož pomocí můžete na dálku sledovat a vymazat ztracený nebo ukradený telefon. Podobně můžete svůj telefon ochránit a vypátrat s aplikací Android Lost (zdarma).
  • Titanium Backup (zdarma nebo verze Pro za 6,58 USD) – silný zálohovací nástroj s rozsáhlými funkcemi, včetně možnosti odstranění otravného bloatware.

5. Alternativní ROMky

Všeobecně se dá říci, že výrobci, distributoři a operátoři provádějí úpravy v systému především s ohledem na svůj byznys, nikoli ve prospěch uživatele. Typická tak je předinstalace software, který uživatel nevyužije, neocení, ale ten, kdo ho do telefonu předinstaloval, za něj získal provizi nebo jiný užitek. Pokud chcete nejlepší uživatelskou zkušenost, je třeba flashnout alternativní ROM, která byla vyvíjena s ohledem na potřeby uživatele.

Pod termínem „alternativní ROM“ si v podstatě můžete představit vlastní uživatelské rozhraní pro Android. Některé ROMky se zaměřují na to, aby přinesly nejnovější verzi Androidu ještě před vydáním oficiální aktualizace, zatímco jiné se orientují na přidání dalších funkcí či na maximální rychlost a stabilitu.

Existuje příliš mnoho variant ROMek, takže není v našich silách je zde vyjmenovat. Nejspíš i vám zabere chvilku času, než si určíte své priority, a vyberete tu, která je pro vás nejlepší. Můžete také vyzkoušet Boot Manager (2,99 USD), který vám umožní nainstalovat a při spuštění telefonu přepínat mezi až pěti různými alternativními ROMkami.

Jednou z nejpopulárnějších ROMek je CyanogenMod, který se zaměřuje na maximální výkon a proti standardnímu systému například dovoluje aplikovat grafická témata. Je založený na Androidu 2.3.x Gingerbread a přichází například se zaostřováním fotoaparátu na dotek, vlastními gesty, správou oprávnění a dalšími funkcemi.

Proti tomu čínská ROMka MIUI, vycházející také z Gingerbreadu, přináší velmi zdařilý vzhled. Bohužel v současnosti je podporováno pouze 16 zařízení, ale pravděpodobně budou přibývat další. Aktuálně se pracuje na verzi založené na Androidu 4.0 ICS.

Chcete-li najít ROM pro své zařízení, doporučujeme fórum XDA-Developers, nebo se podívejte na seznam ROMek na Theunlockr.com.

4. Aktualizace systému

Podivujete se nad tím, že výrobce či operátor stále ještě nevydal pro váš telefon aktualizaci na Gingerbread, takže stále musíte fungovat na verzi 2.2 Froyo? Než se dočkáte (pokud se vůbec dočkáte), možná v té době již budete moci používat Ice Cream Sandwich. Stačí mít rootnutý telefon.

Alternativní ROMky vám umožní získat nejnovější verzi Androidu, obvykle novější, než nabízí výrobce. V době psaní tohoto textu už existuje několik (povětšinou testovacích) ROMek s Androidem 4 ICS. Jistě nebude trvat příliš dlouho, než budou tyto ROMky fungovat bez problémů.

3. Zlepšení životnosti baterie

Mnohé z alternativních ROMek si kladou za cíl zlepšit životnost baterie, čehož dosahují nastavením aplikací, řízením síťové aktivity a odstraněním bloatware. K dispozici je také experimentální aplikace SuperPower, která je dostupná v bezplatné i placené verzi za 4,25 USD. Existují desítky aplikací pro úsporu elektrické energie, přičemž mnoho z nich nevyžaduje root, ale SuperPower jde do extrému. Zajišťuje automatickou správu dat a radiového připojení, Wi-Fi, Bluetooth, nastavuje rychlost procesoru a ovlivňuje další funkce. Správa je založena na mnoha faktorech, jako je stav obrazovky, stav Wi-Fi připojení, rychlost stahování, aplikace v popředí, tethering, režim spánku, stav nabití, atd.. Je ale vhodné podotknout, že aplikace je stále v beta verzi, a může tedy obsahovat chyby.

2. Carrier IQ

Na našem blogu jsme se problémem špionážního softwaru Carrier IQ zabývali ve článcích Vše, co potřebujete vědět o špehovacím softwaru Carrier IQ a Carrier IQ: Vyplavala na povrch pravda, nebo se topíme ve lžích?. Ve zkratce jde o to, že někteří výrobci a mobilní operátoři předinstalovali do svých telefonů software, který bez vědomí a bez souhlasu uživatele odesílal jakási data, která byla dále zpracovávána. Operátor Sprint sice již avizoval, že tento software přestal používat, ale snaha dostat přímou odpověď na otázku, jaké informace vlastně Carrier IQ předával, končí ve slepé uličce. Bylo by rychlejší a jednodušší vyhodit takovou aplikaci ze svého telefonu.

Díky objeviteli Trevoru Eckhartovi, to nyní můžete udělat. Na XDA-Developers najdete aplikaci, která zjistí, zda se ve vašem zařízení Carrier IQ nachází. Pokud je test pozitivní, zamiřte na Android Market a kupte si za 1 dolar klíč, který umožňuje Carrier IQ odstranit. Samozřejmě, že nic z toho není možné bez rootu.

1. Protože můžete

Nakonec, stejně jako například při sestavování vlastního PC, jde o subjektivní pocit spokojenosti a nezávislosti, který získáte rootnutím svého zařízení s Androidem. Prostě to můžete udělat, a to je oč tu běží. Google Android je open source, a tisíce lidí pracují na aplikacích a ROMkách, díky kterým máte možnost kompletně ovládat nejsilnější chytré telefony.

Nemusíte být nadšenec do aut, abyste rozuměli následujícímu přirovnání: představte si, že jedete po německé dálnici v novém Porsche Boxster a na cestě před vámi jsou ideální podmínky. Pojedete konzervativních 120 km/h? Můžete jet daleko, daleko rychleji! Nemusíte, ale můžete, a i když pojedete jen těch 120, ten pocit, že můžete jet bez omezení, je prostě osvobozující.

Pokud jste si koupili telefon s Androidem, pravděpodobně jste si ho vybrali proto, že byl za dobrou cenu u operátora, nebo protože vypadal „cool,“ ale spíše proto, že vás přitahuje flexibilita, možnosti přizpůsobení a svoboda Androidu, jakou u jiných mobilních operačních systémů nenajdete. Rootněte tedy svůj Android ať už kvůli jednomu či více z výše uvedených důvodů, nebo třeba jen proto, že to můžete udělat.

Vynechali jsme nějaký důvod k rootnutí zařízení s Androidem? Podělte se o své názory a důvody v diskuzi pod článkem!

Zdroj: MaximumPC

Categories: Android

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *