Cikáni se cítí býti národem, starat se o sebe ale moc nechtějí*Ekologie jako způsob, jak získat vlastní prospěch*Zvládne osmileté dítě nafukovat balónek?*Vietnamské děti makají, romské ne*Radičová otočila směr, její vláda padla*Dluhopisy od Kalouska aneb vydělejte na ostatních.


Jsme národ, hlásí Romové. Odpověď: Založte si stát a starejte se

Nejprve takovou zajímavost: původně měl odkazovaný článek titulek: „Jsme národ, hlásí Romové. Odpověď: Založte si stát a oploťte se.“ Pravděpodobně je požadavek na oplocení nějakým způsobem rasističtější, než požadavek na to, aby se o sebe cikáni starali sami.

Někteří cikáni nyní prohlásili, že se cítí být národem. Budiž, to jim nikdo nebere – cítit se mohou, jak chtějí. Podstatně paradoxněji ale zní obvinění, vznesené – jak jinak – z jejich strany, že „jsou vyloučeni ze skutečného rozhodování o svých vlastních věcech a nemají reálnou možnost participovat na politické moci.“ Nerad bych škatulkoval, ale dovolím si tvrdit, že každý, kdo v této zemi vychodil základní školu (ehm, to možná bude jádro problému, ….), díky hodinám občanské nauky zná náš politický systém. Včetně toho, že chce-li na něm někdo participovat, musí se o to alespoň snažit (minimálně tím, že bude kandidovat) a musí přesvědčit voliče, aby mu dali hlas. Pokud si cikáni stěžují, že se nepodílejí na politické moci, nechť kandidují ve demokratických volbách.

Chápu, že kvůli pozitivní diskriminaci, kdy cikáni dostávají příležitosti nikoli s ohledem na své schopnosti a kvalifikaci, ale skrze shora nařízené kvóty, jsou členové této komunity zvyklí dostávat to či ono jen za svou barvu pleti. S tímto přístupem by pak pro ně případný neúspěch ve volbách nebyl „demokratickým rozhodnutím,“ nýbrž „ukázkou rasismu.“ Ani bych se nedivil, kdyby nějaký Kocáb opravdu přišel s kvótou, že v Parlamentu musí sedět dané procento cikánů, aniž by museli vzejít z voleb.

Trefně se k cikánským požadavkům vyjádřil senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz): „Že jsou Romové národ, si nemyslím. To slyším poprvé. A pokud chtějí samosprávu a rozhodovat si o svých věcech, tak ať si někde opatří kus pozemku a ten svůj národ si tam přestěhují a vytvoří si tam svůj stát. To by bylo vůbec nejrozumnější řešení. Sice budu zase nařčen jako rasista, ale pokud si chtějí sami vládnout, tak ať to takhle vyřeší. Ať nám ukážou, jak by se dokázali o sebe postarat, kdyby nedostávali sociální dávky.“ Jako bych slyšel zástupce zmiňované menšiny: „No to né! Samostatný stát, to jako ano, ale dávky byste nám tam museli posílat dál! Protože jinak je to zase rasismus a my na ně máme nárok!“


Tým pro identifikaci obětí katastrof má tvořit padesátka specialistů

Policejní prezidium pracuje na založení tzv. DVI týmu. Jeho cílem by byla identifikace osob při hromadných neštěstích nad deset mrtvých. Říkám si: i když by to byla práce s mrtvými, mohlo to by být docela slušné „leháro“ a „zašívárna.“ Proč? Protože kolik se u nás ročně stane takových neštěstí, případně kolik takových neštěstí, kde je zabito více než deset Čechů, se stane v zahraničí? Pro oněch padesát specialistů, jež by v DVI týmu měli pracovat, to bude nejspíš pěkný a jistě dobře placený „životní džob.“

Ostatně argumenty pro založení uvedeného týmu jsou více než pádné – posuďte sami: „K myšlence na zrod speciálního týmu pro identifikaci obětí po hromadných katastrofách přispěla především ničivá vlna tsunami…“ Je jasné, že pokud bude na Vltavě někdy vlna tsunami, bude tato parta mít mnoho práce!


Ekolog chtěl po firmách dary a hrozil jim zdržením staveb. Je u soudu

Pokud se někdo diví termínům jako je „ekozmrd“ či „ekoterorista,“ zde má praktickou ukázku, co takové spojení může znamenat. „Jako účastník stavebního řízení nutil firmy, aby poskytly sponzorský dar občanskému sdružení, jehož finanční prostředky sám spravoval, jinak že bude podávat odvolání a zdržovat tak vydání stavebního povolení.“

Obecně vzato bývají ekologové jen málokdy těmi, kterým opravdu jde o čisté životní prostředí. Stačí si vzpomenout na působení Zelených v Parlamentu a zeptat se: co opravdu udělali Martin Bursík či Kateřina Jacques pro ekologii? A kolik lidí je volilo v domnění, že se tato strana „postará o zvířátka a kytičky“? Vězte, že jich nebylo málo! Ale skoro každému, ať už se zaštiťuje jakoukoli myšlenkou, jde v první řadě o jeho vlastní prospěch. Ekologický aktivista Lubomír Studnička je toho živým důkazem.


Směrnice EU zakázala dětem bez dozoru nafukovat balónky a troubit na frkačky

Co bychom si počali bez Evropské unie? Vždyť tak krásně řídí naše životy a stará se o blaho všech občanů, včetně jejich dětí! Za tímto účelem vydává nejrůznější směrnice, kterými pomáhá a chrání.

EU nyní přišla se skutečně důležitým nařízením, které jasně ukazuje, v jak dobrém stavu se toto společenství států nachází, když úředníci z Bruselu mají čas řešit takové malichernosti. „Děti do osmi let věku nesmí samy podle nejnovějšího bezpečnostního nařízení Evropské unie nafukovat obyčejné balónky. Potřebují k tomu dozor plnoletých osob. Bez jejich přítomnosti nesmí děti ani foukat do frkaček. Ty jsou nově vedeny jako nebezpečné pro všechny děti do 14 let.“

Uznávám, že problematika balónků a frkaček byla do tohoto momentu těžce zanedbávána. Přitom to není žádná legrace: představte si, že dítě nafukuje balónek a on mu praskne. Ten šok, který z toho bude mít, může mít doživotní následky – například takové, že se z něj stane poslanec, v případě těžkého postižení dokonce europoslanec a v obzvláště extrémních případech z něj vyroste Saša Vondra. Tomu je, soudruzi, nutné zabránit!

Naprostou nezbytností je pak zavedení striktního věkového limitu. Je to podobné, jako u sexu: když je „dítěti“ 14 let a 364 dnů, ještě není psychicky a fyzicky schopno řádně kopulovat. V noci se pak stane takový malý zázrak a druhý den už adolescent může souložit jako o závod. S balónky je to podobné: zatímco sedmileté děcko není kompetentní k nafukování balónku bez dozoru, úderem půlnoci v den jeho narozenin si již s tímto úkolem, odpovídajícím svou náročností řízení motorového vozidla, hravě poradí.

Uznejte sami: co bychom si bez té EU počali?

PS: Zuzana Roithová označila uvedenou zprávu o zákazu nafukování balónků dětmi za dezinformaci. Budiž. Ale skutečnost, že nejen média, ani občané o ní ani na chvíli nepochybovali, jasně ukazuje, nakolik jsme si již zvykli na diktát EU v podobě nesmyslných opatření.


Pravicová poslankyně: Vietnamské děti „makají“, romské ne

Cikáni soustavně obviňují majoritní společnost z rasismu. Pravda je ale jiná: pokud by Češi byli rasisté, chovali by se rasisticky nejen k cikánům, ale ke všem dalším minoritám. Tak tomu ale není – například k Vietnamcům má mnoho Čechů neutrální až vysloveně pozitivní vztah.

Co stojí za tím, že hodnotíme tato etnika tak odlišně? Jaroslava Wenigerová (ODS) to vysvětluje na základě svých dlouholetých zkušeností. Její popis situace je přitom mimořádně přesný a výstižný: „…to, že romská minorita je zčásti problematická, to my víme a víme i o tom, že je znevýhodněna. Ale na druhou stranu, máme tady i vietnamskou minoritu, která se zde usídlila a akceptovala pravidla soužití. Velmi dbá na vzdělání svých dětí. Dětí vietnamských spoluobčanů jsou premianti ve výběrových školách a české chůvy v těchto rodinách pomáhají, aby tyto děti dobře zvládly češtinu.“ Porovnejte to s prvním odkazovaným článkem, podle kterého se cikáni dožadují vyučování své vlastní, mimo jejich komunitu zcela nepoužitelné, řeči na základních školách.

To, s kým má majorita problém, totiž není dáno tím, jakou má ta či ona minorita barvu kůže. Je to o tom, že jedni akceptují, kde žijí a přizpůsobují se tomu, druzí to akceptovat nikdy nebudou. Nikdo pak nemůže chtít, aby lidé přistupovali k nepřizpůsobivým s otevřenou náručí.


Slovenská vláda padla, navýšení eurovalu neprošlo. Příště už ano

„Slovenská vláda v čele s premiérkou Ivetou Radičovou spojila schválení navýšení záchranného fondu Evropské unie se svou existencí – s hlasováním o důvěře. Druhá nejsilnější strana koalice SaS to však odmítla.“

Tato zpráva asi nikomu neunikla. Nechápu ale jednu věc: premiérka Radičová si vždy stála pevně za svým a odmítala jakékoli tlaky a vydírání Slovenska ze strany EU. Takřka z ničeho nic se ale postavila za podporu „záchranného fondu,“ ačkoli to byla ona sama, kdo ještě před rokem říkal: „Nemůžeme se tvářit, že jsme vynalezli finanční perpetuum mobile. Teď má problémy Irsko. To mu teď půjčí Řecko, nebo kdo?! Vždyť to nemůže fungovat.“ Nějak si neumím představit, co paní premiérku přesvědčilo, aby stála na straně Eurosajůzu.

Kdo naopak v mých očích zabodoval, je Richard Sulík z pravicově liberální strany Sloboda a Solidarita. Ten pro Parlamentní listy uvedl: „Část peněz tak jde přímo francouzským a německým bankám, které Řecku napůjčovaly nejvíc a my bychom nyní měli platit za jejich hazard, ačkoli oni z toho měly před tím velmi slušné zisky. Je to zvrácená, perverzní solidarita. V roce 2010 byl průměrný slovenský důchod 378 eur, ale řecký 1365 eur. Čili solidarita spočívá v tom, že slovenský občan bude ze svého platit francouzské a řecké banky a vysoké řecké důchody. To je šílené. A někteří slovenští politici to navíc podporují.“

Jak už to v EU bývá, když zákon neprojde, bude se o něm hlasovat znovu a znovu, dokud se nepodaří ho protlačit. Tak se také stalo. Když následně v jednom kole projde, hlasování tím skončí.

PS: JS celý proces stručně a jasně popsal z pohledu programátora.


Tišnov začal lidem platit za třídění odpadu

Nápad z Tišnova, kde za třídění odpadu dostávají obyvatelé slevy na poplatky za odvoz odpadu, se mi velice líbí. Sám netřídím z jednoho prostého důvodu: pokud budu třídit, zaplatím ročně za odpad 500 Kč. Když to nedělám, zaplatím také 500 Kč. Jediný rozdíl je v tom, že dnes chodím k popelnici s jedním pytlem, kdežto kdybych třídil, nosil bych dva, tři, čtyři… …nebo kolik těch popelnic je. Nemluvě o tom, o kolik více místa by nám odpadky zabíraly doma.

V Tišnově dostanete pytel s čárovým kódem, popeláři ho zváží, načtou kód a za kilo PET lahví dostanete slevu 4 Kč z ročního poplatku. Teoreticky jde sice jen o 500 Kč/rok, nicméně je to alespoň nějaký rozdíl mezi tím, kdy občan usnadňuje zpracovateli odpadu práci a kdy tak nečiní. A za sebe mohu říci, že kdyby to takto fungovalo v Ostravě, s naprostou jistotou bych do toho šel. Přitom pro radnici je i přesto ziskový – za kilogram suroviny získá kolem šesti korun. Vyplatí se to tedy oběma stranám. Proč se to tedy ještě nezavedlo všude? Nezbývá, než tišnovským gratulovat, že si uměli zvolit radní, kteří umí používat v hlavu. Toho v Praze, Brně, v Ostravě, ani v Plzni bohdá nebude.


IQ test národa aneb Kalouskovy dluhopisy

D-Fens vidí emisi státních dluhopisů podobně, jako já: „Nedovedu pochopit, jak může někdo dobrovolně půjčovat své peníze státu. Snad jen idiot může přistoupit na takový obchod.“ Dále kritizuje výši úročení, která ani nepokrývá inflaci, takže ačkoli za tři roky dostane občan z tisícovky rovných 1138 Kč, budou mít tyto peníze menší hodnotu než dnes. Zásadní problém ale vidí v tom, kde stát na ty úroky vezme. Kdyby teoreticky peníze občanů nějakým způsobem investoval a část zisku pak vyplatil jako úrok, patrně by nebylo co namítat. Jenže čekat od státu nějakým způsobem ekonomické chování nemůžeme. Úroky se tedy s největší pravděpodobností vyplatí z peněz, jež se vyberou na daních. Těm, co si dluhopisy koupili, patrně nevadí ani to, že tak vlastně získají na úkor těch, kteří si je třeba právě z tohoto důvodu nekoupili.


Kalouskovy dluhopisy

Skoro jsem při čtení D-Fense měl pocit, jako by opisoval (včetně některých spojení) od JSe, který se neméně výstižně stejným tématem zabýval skoro dva týdny nazad. „Když si koupíte akcie technologické firmy, tato je může investovat do výzkumu (a taky to nejspíš udělá, aby získala výhodu před konkurencí). V podstatě se pak podílíte na inovacích, které prospívají konkrétním (a mnoha) lidem. U státu to neplatí – státu půjčujete na to, aby peníze vzápětí prožral anebo rovnou investoval do omezování vašich práv. Podílíte se tak leda na prohlubování současných dluhových krizí.“

Také on se pozastavuje nad výší úroku a faktem, že bude vyplacen z vybraných daní, nikoli z výnosu nějaké investice, kterou by stát za prodané dluhopisy uskutečnil. V zemi, kde ale zavedeme mýtné se zdůvodněním, že potřebujeme vybrat více peněz, ale nakonec na něj ještě doplácíme, se nemůžeme divit ničemu. Ani tomu, že „státem řízené spoření“ není ve skutečnosti ničím jiným, než půjčkou, kterou ale zaplatí někdo jiný, než si půjčil.

Categories: Týdnoviny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *