Kalouskovy facky, urážky spolustraníků i parlamentních kolegů? Zvykejme si!*Rozpočet sestavený Kalouskem je zcela mimo mísu*Stát prodělává na mýtném, zatímco KAPSCH si mne ruce*Jsou zpomalovací prahy nesmyslné?


Nová svědectví proti Kalouskovi: Kurva! Dostaneš přes držku, řval na lidovce

Když ministr financí (pardon, „nejlepší ministr financí“) Kalousek zfackoval mladíka, který na něj pokřikoval, vypadalo to, jako by média byla zděšena jeho chováním. Jenže ono to nic překvapivého nebylo – Kalousek se prostě choval, chová a s největší pravděpodobností bude chovat jako hospodský primitiv. Jiří Čunek například zavzpomínal, že: „Podobných případu, kdy opilý Kalousek vulgárně slovně napadal například poslance Hovorku, těch bylo hodně.“ Sám Hovorka také přidává historku k dobru: „…přišel k řečnickému pultu podnapilý Miroslav Kalousek a řekl na mikrofon a tedy i do stenozáznamu: „…je dobré, když české zdravotnictví léčí psychicky nemocné, ale je špatné, když se psychopati pokoušejí léčit české zdravotnictví!“ Poté zavrávoral a málem spadl ze stupínku.“

Podobných příběhů s Miroslavem Kalouskem mají nejen poslanci mnoho. Je evidentní, že tento politik má nějaký problém – ať už s alkoholickými nápoji, nebo se sebekontrolou, případně s obojím. Co je ale zajímavé, že přes své chování nachází on i jeho strana opakovaně ve volbách podporu voličů. Možná se někomu líbí, když se ministr chová „jako Franta vod nás z fabriky,“ osobně jsem ale přesvědčen o tom, že úroveň člověka poznáme, kromě jiného, z jeho vystupování, a že primitiv by rozhodně neměl patřit do vrcholné politiky. Proto se mi líbí uhlazený styl Petra Nečase, nebo předsedy Svobodných Petra Macha.


Jandák o Kalouskově facce: Udělat to někdo z nás, už visí na kandelábru

Jak poslance a herce Vítězslava Jandáka z ČSSD nemusím, tak s jeho komentářem ke Kalouskově facce naprosto souhlasím. „…politik přeci musí být připraven na to, že bude urážen, zatracován, ztrapňován, napadán, nebo třeba i hlazen, vítán, milován. Ale bít lidi nesmí a nevím nic o tom, že by ten mladý muž pana ministra napadl fyzicky. Pouze mu jasně dal najevo, co si o něm myslí, vyjádřil svůj názor a za to dostal přes hubu? To ne, to se mi vážně nelíbí.“ Stejně tak lze souhlasit s tím, že masmédia věrná koalici, by v případě, kdy by se stejného skutku dopustil člen ČSSD nebo nedejbože KSČM, spustila štvavou kampaň, zatímco v případě koaličního politika podávají informace stylem: „Vždyť se zase tak moc nestalo!“


„Bezvýznamní idioti,“ zepsul Kalousek europoslance, kteří jej kritizovali za absence

Kalousek označil dva europoslance ODS za idioty, pak se omluvil

K tomu asi není nutné, s ohledem na výše uvedené, dodávat cokoli navíc. Voličům TOP09 ale bude pravděpodobně jednání čelního představitele „jejich“ strany lhostejné, protože „top devítku“ volili především proto, že je tam Schwarzenberg, „který už si nakradl, takže teď bude něco dělat pro lidi.“ Případně se jim líbí, že vyjadřovací schopnosti pana předsedy působí dojmem, jako by se právě vrátil z restauračního zařízení (což ovčané dělají rádi), nebo že udělal ostudu, když na půl hodiny usnul na bezpečnostním fóru v Bělehradě přímo před zraky diplomatů a televizních kamer. Docela bych chtěl poznat voliče TOP09 a slyšet z jejich úst třeba jen jediný, ale rozumný argument, proč volili tuto stranu.


Nereálné rozpočty a nulový růst. Kalousek to schytal od předchůdců

Pravidelným čtenářům Týdnovin patrně nemusím připomínat, který ministr financí připravil rozpočet na rok 2009 s plánovaným schodkem 38,1 miliard korun, z něhož se nakonec vyklubala „sekera“ rekordních rozměrů ve výši 192,2 miliard. Ano, přišla krize, se kterou Kalousek jaksi nepočítal, ačkoli indicie v době návrhu a schvalování rozpočtu již byly a ekonomové varovali, že počítat s růstem je přinejmenším bláhové. Jenže Kalousek je nejlepším ministrem financí všech dob, takže si do svého plánu nenechal nikým kecat a pak před volbami drze rozeslal občanům složenky, jako by za státní dluh mohli oni.

Kalousek připravil rozpočet na tok 2012, ve kterém počítá se zadlužením o dalších 105 miliard, přičemž tohoto výsledku bude dosaženo při růstu hospodářství o 2,5 procenta. Odborníci ale situaci ani zdaleka nevidí tak optimisticky – předseda vlády počítá s růstem jen o 1,5 %, Pavel Mertlík, ministr financí Zemanovy vlády z let 1999 až 2001 a dnes hlavní ekonom Raiffeisenbank, dokonce tvrdí, že nedojde k žádnému růstu ekonomiky, zatímco Vlastimil Tlustý připomíná, že každý Kalouskem sestavený rozpočet je nereálný. Také Mezinárodní měnový fond, snížil odhad růstu české ekonomiky v příštím roce z 2,9 na 1,8 procenta.

Co myslíte, udělá Kalousek něco s rozpočtem, abychom nedosáhli dalšího rekordu? Pochybuji – jednak je příliš přesvědčen o tom, že je největším odborníkem na národní ekonomiku, kromě toho ochota všech vlád omezovat výdaje především za zbytných úřadech, je zcela nulová. Číslo 105 miliard vypadá v kontextu uplynulých tří let nejlépe a Kalousek si přeci nenechá ujít možnost se s ním alespoň v prvních měsících roku 2012 náležitě chlubit. Až pak přijdou první výsledky, bude se jako velmi divit.

Ostatně s Vlastimilem Tlustým souhlasím poměrně často a nejinak je tomu tentokrát, kdy řekl: „Je to už mnoho let, co jsem ve sněmovně říkal, že ministr financí musí při sestavování státního rozpočtu počítat s tou nejpesimističtější variantou a pak může být příjemně překvapen, pokud vyjde optimističtější prognóza.“


Mýtné letos státu nevydělá. Naopak zaplatí další miliardu

„Česko letos prodělá na mýtném miliardu korun, jak dnes informovaly Lidové noviny.“ Nemohu se nezeptat: nespouštěl se mýtný systém s tím, že přinese více peněz do státní kasy, za které se budou budovat nové úseky dálnic a opravovat ty stávající? Evidentně nikoli – jediný, kdo má z mýta finanční prospěch, je firma KAPSCH. Takzvaně „za provoz“ systému přitom náš stát platí KAPSCHi třikrát více než Rakousko.

Komu můžeme poděkovat? „za nevýhodnými parametry mýta stojí zejména dodatečné smlouvy, které uzavřel exministr dopravy Aleš Řebíček.“ Největší „legrace“ současné politiky je přitom toto: i kdyby se ukázalo, že Řebíček na ziscích KAPSCHe jakkoli participuje, nešel by za mříže, protože v naší zemi de facto neexistuje odpovědnost politiků za jejich činy a skutky.


STOP retardérům – Zakažme zpomalovací prahy!

Holden Caulfield na blogu Zrcadlo rozebírá nesmyslné dopravní opatření v podobě příčných prahů – takzvaných retardérů. Názor přitom staví na čtyřech argumentech: „Zpomalovací prahy neplní svůj účel, vadí záchrankám, hrozí škody na nemovitostech a zvyšují opotřebení vozidel, roste spotřeba a emise.“ Nelze než souhlasit, protože patrně žádný z uvedených faktů nelze vyvrátit či rozporovat. Otázkou je, proč se „retardéry“ tak úspěšně prosadily. I na to má autor vcelku logickou odpověď: „Majitelé firem, které na silnice instalují zpomalovací prahy, musí mít velké přesvědčovací schopnosti, když se jim daří ukecávat stále více zástupců obcí a měst k pořízení tohoto zázraku. Nebo možná jenom příspívají do těch správných kapes.“

Categories: Týdnoviny

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *