Patříte-li mezi začínající uživatele Androidu (nebo obecně „chytrých telefonů“), patrně jste nemile překvapeni nutností poměrně častého nabíjení. Je to nikdy nekončící boj s technologií – naše nároky na mobilní telefony stále rostou, stejně tak ale stoupá i potřeba energie k jejich naplnění.

Prodloužit dobu, po kterou vydrží váš telefon funkční, můžete mnoha způsoby. Dnes si ukážeme dvě jednoduchá nastavení, jejichž vliv na životnost akumulátoru určitě pocítíte.

Největší největším „žroutem“ energie v telefonu bývá takřka vždy podsvícení displeje. Novější technologie obrazovek, jako je Super AMOLED Plus a Pentile Matrix, sice nabízejí o něco lepší spotřebu, přesto je s rostoucí úhlopříčkou těchto zařízení odběr energie podsvětlením zásadním „žroutem.“

Většina „lepších“ Android telefonů nabízí automatické nastavení jasu, používající senzor okolního světla (zpravidla jde o „čočku“ vedle reproduktoru) k nastavení úrovně podsvícení, často je ale lepší zvolit manuální nastavení. Když už v tom budete, zkontrolujte také, jak dlouho obrazovka svítí v případě nečinnosti.

Jak tedy na to?

 1. Na úvodní obrazovce stiskněte tlačítko [Menu] a přejděte do Nastavení.
  Stiskněte tlačítko Menu a přejděte do Nastavení
  Stiskněte tlačítko Menu a přejděte do Nastavení
 2. Pokračujte do sekce Displej, kde nás budou zajímat dvě důležitá nastavení: Jas a Časový limit displeje.
  Pokračujte do sekce Displej
  Pokračujte do sekce Displej
 3. Klepněte na Jas a zrušte zaškrtnutí položky Automatický jas. Posuvníkem pak zkuste nastavit podsvětlení tak, aby displej telefonu byl stále čitelný, ale ne zbytečně světlý, čímž by spotřebovával zbytečně mnoho energie.
  Klepněte na Jas
  Klepněte na Jas
  Zrušte zaškrtnutí položky Automatický jas. Posuvníkem pak zkuste nastavit podsvětlení.
  Zrušte zaškrtnutí položky Automatický jas. Posuvníkem pak zkuste nastavit podsvětlení.

Samozřejmě občas asi budete chtít přizpůsobit podsvětlení aktuálním podmínkám (zvýšit za jasného dne, snížit v noci). Nebojte se – nemusíte pokaždé procházet do tohoto nastavení! Stačí si vytáhnout na plochu widget (nejčastěji se jmenuje Řízení spotřeby), který dovoluje rychle přepínat přímo z domovské obrazovky mezi několika úrovněmi podsvětlení. Další jsou v Marketu – jmenujme třeba Widgetsoid nebo Dazzle.

 1. Nyní se vraťte a podívejte se do sekce Časový limit displeje.
  Nyní se vraťte do sekce Časový limit displeje.
  Nyní se vraťte do sekce Časový limit displeje.
 2. Toto nastavení určuje, jak dlouho potrvá, než se obrazovka vypne v případě, kdy není displej používán. Máte-li nastavenou jednu minutu a změníte hodnotu na 30 sekund, takřka jistě zaznamenáte velký rozdíl ve výdrži baterie. Naopak snížení ze 30 sekund na 15 nejen nepřinese nějaké velké úspory, ale pravděpodobně sníží komfort práce z telefonem, protože 15 sekund k přečtení celé obrazovky většinou nestačí.
  Nastavte prodlevu, po které se displej zhasne v případě nečinnosti
  Nastavte prodlevu, po které se displej zhasne v případě nečinnosti

Na zařízeních s úhlopříčkou 4,3 palce a větších mohou tyto tipy pomoci více, než byste si mysleli. Vliv ale budou mít i na menších telefonech – ostatně vyzkoušejte to sami a uvidíte!


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *