Určitě jste již narazili na soubor, který byl uložen na serveru, kde jste si mohli vybrat: buď se zaregistrujete, zaplatíte nějakou částku a budete stahovat bez čekání a plnou rychlostí, nebo platit nebudete, ale počkáte si a většinou ještě budete muset vyplňovat CAPTCHA kódy. Stahujete-li z podobných serverů jen občas, pak jste patrně neřešili otázku, zda by to nešlo udělat jednodušeji. Naopak jestliže jsou pro vás servery jako uloz.to, Rapidshare, Hotfile a další podobné denním chlebem, pak možná oceníte praktického pomocníka.

FreeRapid Downloader pochází z dílny českých programátorů a osobně jsem přesvědčen, že v segmentu hromadného stahování souborů patří na absolutní špičku, což potvrzují i více než dva miliony uživatelů z celého světa. Podívejme se nejprve v bodech na jeho hlavní funkce:

 • Podpora pro souběžné stahování z více služeb,
 • podpora stahování streamovaného videa,
 • inteligentní sledování schránky,
 • automatická kontrola, zda požadovaný soubor na serveru existuje,
 • možnosti automatického vypnutí,
 • automatické aktualizace pluginů,
 • automatické vyplňování CAPTCHA kódů (většinou funguje 🙂 ),
 • funguje na platformách MS Windows (všechny verze včetně Windows 7), Linux a MacOS – podmínkou ale je nainstalovaná Java,
 • snadné použití,
 • vícejazyčné rozhraní – kromě češtiny též slovenština, bulharština, angličtina, finština, hebrejština, korejština, polština, portugalština a ukrajinština,
 • více než 230 podporovaných stránek/serverů.

Vzhůru na stahování!

Okno aplikace může na první pohled působit spartánsky, nicméně velice rychle zjistíte, že uživatelské rozhraní je vytvořeno s ohledem na potřeby uživatele. Méně používané funkce najdete v klasickém menu, ty nejčastěji potřebné mají poměrně velká tlačítka v panelu nástrojů. Největší část okna pak patří frontě souborů, které chcete stáhnout.

Okno aplikace FreeRapid Downloader
Okno aplikace FreeRapid Downloader

Vždy aktuální

K tomu, aby si FreeRapid Downloader poradil s jednotlivými servery, z nichž můžete stahovat, potřebuje takzvané „pluginy.“ Jednoduše řečeno: plugin je skript (chcete-li textový soubor), ve kterém je popsáno, co má FreeRapid Downloader na té které stránce hledat, jak pozná, že má před zahájením stahování čekat a jak dlouho, kde najde adresu souboru, který má stáhnout atd.. Protože jednotlivé servery poměrně často mění své stránky a tím i způsob stahování z nich, je nutné pluginy aktualizovat. Program se o to stará sám – při spuštění (případně i během své činnosti) zkontroluje, zda nejsou k dispozici nové verze a pokud ano, nabídne jejich nainstalování. Ve verzi 0.85 přišlo poměrně významné vylepšení, kdy po instalaci aktualizovaných pluginů není vyžadován restart celé aplikace.

Jak přidat adresy souborů ke stažení?

Úplně nejjednodušší cestou je zapnout FreeRapid Downloader a zkopírovat v prohlížeči adresu požadovaného souboru (je možné jich kopírovat i více najednou). Máte-li aktivovanou funkci Sledování schránky (je v menu Nastavení a ve výchozím stavu je zapnutá), vyskočí na vás dialogové okno, ve kterém zvolíte cílovou složku. Tlačítkem Start rovnou zařadíte soubory do fronty ke stažení, druhým tlačítkem Přidat a pozastavit je pouze přidáte, ale jejich stahování budete muset spustit tlačítkem Start v hlavním okně programu.

Přidání adresy ke stažení
Přidání adresy ke stažení

Adresy můžete přidávat také ručně přes tlačítko Přidat URL, nebo je načíst ze souboru (podporováno je mnoho formátu včetně TXT). Stejně tak je možné uložit/exportovat adresy souborů z fronty do celé řady formátů, takže není problém si například vyexportovat v práci nestažené soubory, doma je naimportovat a pokračovat ve stahování.

Práce s frontou

Jak již bylo řečeno, soubory se zařazují do fronty, ve které čekají, než přijdou na řadu. FreeRapid Downloader si dokáže sám ohlídat, kdy z toho kterého serveru můžete začít stahovat, takže se nemusíte starat prakticky o nic. Jen občas, pokud si program neporadí s nějakým CAPTCHA kódem, vás požádá o jeho ruční zadání.

Frontu můžete ovlivňovat především tlačítky v panelu nástrojů. Jednotlivé soubory můžete pozastavovat, spouštět, případně úplně rušit; prostřednictvím tlačítek se šipkami lze měnit pořadí, ve kterém budou stahovány. Ve frontě je barevnou ikonkou indikován stav souboru, dále je zobrazen jeho název, graficky a v procentech stav jeho stahování, odhadovaný čas, celková a stažená velikost, aktuální a průměrná rychlost stahování a ikona služby, ze které je soubor stahován.

Po stažení vypnout

V menu Nastavení-Automatické ukončení si můžete nastavit, co má program udělat v okamžiku, kdy stáhne všechny požadované soubory. Možností je celkem pět (tedy kromě toho, že nemusí udělat nic): může se ukončit, nechat přejít počítač do režimu spánku nebo úsporného režimu, případně restartovat nebo úplně vypnout počítač. Můžete jít tedy klidně spát, zatímco FreeRapid Downloader bude stahovat. V okamžiku, kdy dokončí svou práci, uspí nebo vypne PC, takže nebudete vyhazovat peníze za zbytečně běžící stroj.

Další nastavení

Další volby najdete v menu Nastavení-Možnosti. Zmiňme alespoň několik položek, které může být užitečné projít:

 • Hlavní – jestliže často stahujete jeden a tentýž soubor z více serverů současně, FreeRapid Downloader vás při zjištění shody požádá o zadání jiného názvu. Pokud si chcete zjednodušit život, nastavte položku Pokud již název souboru existuje: na Přejmenovat. Jednotlivé soubory pak budou pojmenovány jako soubor.zip, soubor-2.zip, soubor-3.zip atd.. Na záložce Hlavní můžete také přes příslušná tlačítka vytvořit zástupce programu na ploše, v menu Start, nebo v panelu rychlého spuštění.
 • Připojení – zde je možné nastavit, kolik souborů smí být maximálně přenášeno v jednom okamžiku, případně omezit maximální rychlost stahování.
 • Oznámení – chcete být informováni zvukem v případě chyby nebo v okamžiku, kdy jsou dokončena všechna naplánovaná stahování? Aktivujte příslušná zatržítka. Kromě toho na této záložce můžete určit, při jakých operacích bude program požadovat souhlas uživatele.
 • Uživ. vzhled – zde bych chtěl upozornit na užitečnou volbu Zavřít do oznamovací oblasti a Minimalizovat do oznamovací oblasti. Pokud si obě zatržítka aktivujete, nebude program překážet na hlavní liště, ale usídlí se v podobě ikonky v systémové oblasti vedle hodin. Vyvolat nebo ukončit ho pak můžete přes tuto ikonu.
 • Pluginy zde na podzáložce Aktualizace doporučujeme nastavit Když jsou nalezeny nové aktualizace pluginů na hodnotu Aktualizaci provádět automaticky na pozadí. Program se tak postará o aktualizaci, aniž byste ji museli potvrzovat ručně.

Resumé

FreeRapid Downloader je ideálním pomocníkem pro ty, kdož často stahují více souborů ze služeb typu uloz.to, Rapidshare, Hotfile a podobných, které vyžadují interakci s uživatelem. Ušetří vám mnoho času, který namísto čekání můžete věnovat užitečnějším věcem.

Informace o programu FreeRapid Downloader

Testovaná verze: 0.85 u1 z 1. ledna 2011
Stránky výrobce: http://wordrider.net/freerapid/index.html
Stránka programu: http://wordrider.net/freerapid/index.html
Velikost souboru: 10,7 MB
Licence: freeware
Podporované operační systémy: Windows 7/Vista/XP/2000 a Server 2008/2003 ve všech verzích, Linux, MacOS
Minimální požadavky: Java
Instaluje se: ne
Česká lokalizace: ano
Odkaz ke stažení: http://wordrider.net/download.php?file=mirror0

Categories: Počítače

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *