Tento článek měl být původně součástí zítřejších Týdnovin, nicméně protože svou délkou přesahuje limit, vydávám ho dnes samostatně. Reaguji na reportáž České televize OSA žaluje lázně za neplacení autorských poplatků.

Nějak mi asi chybí ta správná logika. Zkuste mi, prosím, vysvětlit následující věc: pokud uspořádám například v místním kulturním středisku diskotéku, budu muset zaplatit Ochrannému svazu autorskému tzv. „autorské poplatky.“ Ten část získaných peněz zabaví coby režii, další část údajně přerozdělí mezi „umělce“ podle přísně utajovaného klíče. Předpokládám, že největší částku nedostanou ti, jejichž hudbu jsem na dané akci reprodukoval, nýbrž „umělci“ typu Karel Gott, Helena Vondráčková či Michal David, kteří dobře prosperovali již za tuhé totality. Ale budiž -takový je zákon.

Předpokládám, že televizní stanice, která v nějakém pořadu použije autorsky chráněnou skladbu, podle stejné logiky platí sdružení OSA taktéž. Jenže nenažranost nejrůznějších „sdružení na ochranu autorských práv“ jde ještě dál: autorské poplatky by měla platit nejen televize, ale též provozovatelé podniků, vlastnící televizor (hotely, restaurace, …) a to bez ohledu na skutečnost, že jejich majitel/provozovatel platí již jedno výpalné v podobě koncesionářských poplatků. Není to pokus o jakési dvojí či dokonce trojí zdanění? OSA navíc ani neřeší, zda se na televizi díval nějaký host – stačí, že ji firma vlastní.

Bohužel OSA má pro své vyděračské praktiky posvěcení z nejvyšších kruhů a čistě prakticky: byla by sama proti sobě, kdyby nehrabala všemi pařáty. Sám jsem byl v minulosti svědkem paradoxu: zástupci OSA vyžadovali placení autorských poplatků po provozovateli obchodu s hudebními nosiči, který v rámci přilákání zákazníků hrál hudbu z reproduktoru umístěného před provozovnou. Co na tom, že smyslem této snahy bylo upoutání pozornosti zákazníků, aby zašli do prodejny, koupili si kazetu nebo CDčko a v jeho ceně zaplatili autorský honorář tomu kterému interpretovi? Jasně se tak ukazuje, že smyslem OSA a podobných sdružení není ochrana práv autorských, ale jen vlastní prospěch.

Categories: Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *