Když jsem před nějakým tuctem let začínal s bednou zvanou „počítač,“ byl mi velkým učitelem Jiří Hlavenka, respektive jeho knížky, na kterých jsem toho času vyrostl.


O pár let později jsem povyrostl a měl jsem tu čest, stát se součástí Hlavenkova „impéria“ Živě.cz, konkrétně pod vedením tehdejšího skvělého šéfredaktora Tomáše Holčíka.


V té době jsem měl možnost Jiřího Hlavenku potkat i živě (tentokrát s malým Ž) na jedné akci Computer Pressu na Šumavě. Sedět u pivka naproti člověku, který mě svými knihami naučil „dělat s počítačem,“ byl vážně zážitek!! Myšlenky a názory z něj doslova tryskaly a s tehdejším kolegou Markem Kocanem (dnes server DBSvet.cz) jsme se shodli na tom, že kdyby Jirka Hlavenka žil v USA, byl by se svou hlavou velmi, velmi bohatý….


Život se ale zamotal…. Já jsem ještě stihl vydat učebnici pro EŠKK (Evropská škola korespondenčních kurzů), čítající nějakých 400 stran A4, kterou jsem tehdy bral jako určitou formu vrácení získaných zkušeností.


A život se zamotal i Hlavenkovi, který byl – po několika prodejích své firmy Computer Press – nakonec zcela vyšachován ze hry, včetně dosti nevybíravých pomluv na serveru Lupa.cz, za kterými stál jeho nástupce (dnes již odvolaný).


Že Jiří Hlavenka má stále svou hlavu, mi dokázal další z mých tehdejších učitelů: Dan Dočekal, který se zúčastnil akce NetClub právě s Hlavenkou a napsal o tom celkem povedený článek. V něm se ukazuje celá řada názorů Jiřího Hlavenky, který ve své době doslova předběhl český Internet.


Pokud byste Mistra Hlavenku chtěli poznat blíže, tak kromě zmíněného článku od Dana Dočekala, má i vlastní blog na www.bloc.cz. Předem ale upozorňuji, že Hlavenka je ta trošku grafoman, takže ke čtení jeho článků budete potřebovat o trochu více času….

Categories: Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *