Už se vám někdy stalo, že vám odcizili automobil? Ať už na otázku odpovídáte kladně, nebo záporně, jistě jste se již zamýšleli, jak zabezpečit svého plechového miláčka před nenechavci.

Možností je mnoho, počínaje jednoduchým autoalarmem se sirénou a konče službami, umožňujícími vyhledání vozidla kdekoli na světě. Čím větší zabezpečení chcete, tím více za něj logicky zaplatíte. Částky za satelitní sledování přitom mohou dosáhnout až desetitisíců korun.

Češi jsou ale národem kutilů a pověstné zlaté ručičky (ale i hlavičky) evidentně nezakrňují.

Cestu za hledáním ideálního autoalarmu jsem započal u článku Test GSM alarmu podruhé: Auto Alarm na MobilMánii. Jedná se o zařízení, jež vložíte do mobilu, mobil necháte v autě a ve chvíli, kdy mobil na základě otřesů rozezná pohyb, upozorní vás textovou zprávou. Upřímně: nic moc. Tuto záležitost bych považoval za dobrou, kdyby kromě čidla aktivujícího se otřesem, bylo k dispozici i pohybové čidlo. Takto mi celý výrobek za 2 000 Kč přijde jako předražená hračka.

Z diskuze pod jmenovaným článkem pak vedly mé kroky na stránky HondaClubu, kde se v sekci Rady a nápady nachází podstatně „dotaženější“ řešení. Vše spočívá v jednoduchém připojení mobilního telefonu na autoalarm, nebo vnitřní osvětlení vozidla. V okamžiku, kdy se spustí alarm, nebo se sepne osvětlení (to podle způsobu zapojení) zavolá mobil na vaše telefonní číslo. Tak se dozvíte o události bez ohledu na to, zda se nacházíte v doslechu. Náklady jsou minimální: postačí nějaký starý telefon, dobíječka a relé, případně SIM karta T-Mobile.

Není to špatný nápad, ale co dělat v případě, kdy zloději již s autem odjeli? I toto řeší výše zmíněný článek, ale ještě lépe a podrobněji to popisuje Zdeněk alias ice.age na svém webu. Ochrana je jednoduchá, prostá a především levná.

Jak pak může vypadat taková krádež vašeho auta?

  1. Zloději se vloupávají do vozidla. Podle způsobu zabezpečení tím buď aktivují alarm, nebo rozsvítí vnitřní osvětlení.
  2. Mobilní telefon vytáčí přes zrychlenou volbu vaše telefonní číslo.
  3. Pokud jsou zloději úspěšní, najdete místo, kde stálo vaše vozidlo, prázdné.
  4. Posíláte na číslo 5727 SMSku „KDE kod +420cislo_mobilu_v_aute“
  5. Zpět dostanete SMS, z níž vyčtete nejen kraj, okres, město a vzdálenost od centra, ale i přesnou zeměpisnou polohu s přesností na „!
  6. Pokud si tuto polohu vyhledáte v mapě, umožňující zadání místa v zeměpisných souřadnicích, najdete místo, kde se vůz nalézá. Autor posledního uvedeného návodu uvádí, že místo odpovídalo s přesností 30 metrů. S tímto údajem by si pak (snad) mohla poradit i policie ČR.

Náklady na celé zabezpečení vyčíslil na cca. 2000 Kč. Takže za stejnou cenu, jako je onen primitivní výrobek na MobilMánii, můžete mít auto vybavené autoalarmem, který „uslyšíte“ i přes desítky zdí a současně i zjednodušeným „satelitním vyhledáváním.“

Categories: Z Internetu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *